Vyšoupnutí Šlachty? Sabina Slonková má jasno...

09.06.2016 9:10

Vedoucí protimafiánského útvaru Robert Šlachta. Muž, který nepřímo stál již jednou za pádem vlády, té pod vedením Petra Nečase (ODS). Nyní je opět předmětem sporu v koalici, tentokrát vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Jde o novou koncepci policie, již včera představil policejní prezident Tomáš Tuhý.

Vyšoupnutí Šlachty? Sabina Slonková má jasno...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, bývalý šéf ÚOOZ

Cílem koncepce policie je sloučit elitní útvary do Národní centrály boje proti organizovanému zločinu. Politici se však na koncepci nedokážou shodnout. ANO je proti, ministr spravedlnosti Robert Pelikán dokonce hrozí odchodem z vlády.

„Já věřím, že reorganizace neprojde, protože pokud by měla, tak já bych pak musel uvažovat, co dál. Jen obtížně bych pak dostál své odpovědnosti,“ uvedl pro MF Dnes Pelikán.

Šlachta má podle MF Dnes blízko i k šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. To však oba zmínění důrazně popírají. ANO však vnímá, že nová koncepce je elegantní způsob, jak se šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zbavit. Podle Babiše nikdo nechápe, proč má dojít ke sloučení obou útvarů. 

„Útvar pana Šlachty má pověst skutečně nezávislého útvaru, který zasahoval i tady na Úřadu vlády. Nemá obavy z politiků a vyšetřuje padni komu padni,“ chválil Šlachtu Babiš.

Celou koncepci v současné době však brání ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Důrazně odmítl politizaci připravované reorganizace. „Policie není obchodní firma a nelze se k ní takto chovat,“ rýpl si Chovanec do Babiše. 

Jako složitou vnímá situaci lidovecký předseda Pavel Bělobrádek. „Seznámím se, jak probíhal bezpečnostní výbor ve sněmovně, a teprve pak si o tom udělám obrázek,“ uvedl pro Lidové noviny.

Proti sloučení útvarů však již vystoupil například nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Sloučení útvarů povede ke snížení kvality práce, průtahům, rozmělnění odpovědnosti, či dokonce k nemožnosti vyšetřovat některé složité věci. Mohu jen doufat, že uvedené následky nebudou tak fatální, aby došlo ke zmaření či podstatnému ztížení stíhání závažné organizované trestné činnosti, ať už hospodářského, anebo korupčního charakteru,“ napsal v dopise premiéru Sobotkovi, o němž informovaly Lidové noviny již v pondělí. 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se k celé věci nechtěl podle Práva prozatímně více vyjadřovat. „Organizovaný zločin se bohužel vyvíjí a policie na to musí reagovat. Tento proces nepůjde ze dne na den. Je to věc vysoce odborná a je v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra. Důležité je, aby policie zůstala nezávislá,“ řekl premiér v ČT.

Server Neovlivní.cz vnímá celou událost jako mocenský boj o speciální složky policie. „ANO vadí, že se o chystaných změnách vládní politici dozvěděli na poslední chvíli a nadto mají k plánům Chovance a spol. výhrady. Ty se opírají především o názor tří klíčových žalobců v zemi – Pavla Zemana, Ivo Ištvana a Lenky Bradáčové, kteří chystané změny kritizovali. Obávají se, že povedou ke zhoršení vyšetřování. A nadto mohou smést současného šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu,“ napsala šéfredaktorka serveru Sabina Slonková. To vedení policie popírá.

„Sociální demokracie, pod kterou vnitro a policie spadají, odmítá ze svých představ ustoupit. Naopak je podle informací Neovlivní.cz možné, že změny ještě víc urychlí. Babišovo vystoupení následovalo po rozbouřeném jednání koaliční rady a následně i zasedání vlády. Vicepemiér Babiš na nich podle několika členů vládní koalice opětovně hrozil, že ANO z vlády odejde, pokud neprosadí svou v rozpočtových záležitostech,“ dodala Slonková.

Původní text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor od Zelených varoval: Na zemi je moc lidí. Moc skleníkového plynu, omezte hovězí maso. A stavte větrníky

20:13 Profesor od Zelených varoval: Na zemi je moc lidí. Moc skleníkového plynu, omezte hovězí maso. A stavte větrníky

REPORTÁŽ „Času moc nemáme. Změny, které probíhají, jsou strašně rychlé. Když ještě pár let bude pokr…