Výstava ukáže, jak se s lety měnilo známé logo Občanského fóra

12. 11. 2016 6:21

Různé podoby loga někdejšího Občanského fóra (OF), jak je v průběhu let upravoval autor Pavel Šťastný, ukáže ode dneška výstava na místě Farmářských trhů na Vítězném náměstí v Praze. Představení Příběhu loga OF je součástí multižánrového projektu Pocta Václavu Havlovi, který připomíná páté výročí úmrtí spoluzakladatele hnutí z listopadu 1989 a pozdějšího prezidenta.

Výstava ukáže, jak se s lety měnilo známé logo Občanského fóra
Foto: Dostál František
Popisek: Václav Havel - výřez

Dramatik a bývalý disident Havel byl po takzvané sametové revoluci jedním z hlavních mluvčích OF a vyjednávačů s představiteli komunistického režimu. Po jeho úmrtí Šťastný změnil usměvavý obličej písmena "O" v logu OF na smutný. Je to konec jedné éry, uvedl tehdy výtvarník. Před dvěma lety dal Šťastný logu další podobu k výročí 25 letech od sametové revoluce. K iniciálám OF přibylo ještě jedno písmeno F, takže nové logo tvoří slovo OFF, tedy v překladu také "pryč", "mimo" nebo "vypnout". "Nová generace přichází a stará generace OF odchází," vysvětlil autor.

OF vzniklo dva dny po zásahu policie 17. listopadu 1989 v Praze na Národní třídě, jenž spustil sametovou revoluci. Do OF se spojily nezávislé občanské iniciativy, které spojoval odpor ke komunistickému režimu. Vzniklo také proto, aby bylo možné s představiteli tehdejší moci vést dialog. Přirozeným představitelem OF se stal Havel, jako jediný jeho předseda byl v říjnu 1990 zvolen Václav Klaus. Hnutí se rozpadlo v roce 1991.

Asi týden po svém vzniku OF vyhlásilo soutěž pro studenty na své logo. Tehdy čtyřiadvacetiletý Šťastný studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru písma a knižní kultury. Jako většina vysokoškolských studentů byl tehdy v budově školy celé dny a noci. Čtvrt hodiny před vypršením termínu soutěže stvořil typický obličejík, logo nejen Občanského fóra, ale celé sametové revoluce.

Šťastný se narodil v roce 1965. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Specializuje se na tvorbu log a vytváří corporate identity firem, výstav, akcí, filmů a televizních pořadů. Je majitelem firmy Plechárna Design Factory. Vedle loga OF vytvořil na čtyři stovky takových značek, mimo jiné loga Seznam.cz, Datart či Slovanský dům, ArtGen. Spoluzaložil a pořádá Farmářské trhy na Kulaťáku jako první takové trhy v ČR.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Důchodci jsou vysmátí!“ nadával občan ministryni Schillerové. Ta si ho podala

18:28 „Důchodci jsou vysmátí!“ nadával občan ministryni Schillerové. Ta si ho podala

Z PROFILŮ Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odpovídala čtenářům serveru ParlamentníListy…