Vystavená flaška ještě nikoho nezabila, říká šéf Potravinářské komory k prohibici

16.09.2012 7:24

Šéf Potravinářské komory Miroslav Toman má za to, že vyhlášení prohibice bylo zbytečné opatření, které bylo provedeno především na efekt, aby to vypadalo, že se něco děje. V rozhovoru pro server Týden.cz popisuje alternativní řešení, které by na výrobce a dovozce alkoholu nedopadlo tak tvrdě, a situaci by navíc skutečně prospělo. Prosazuje registrační pokladny, zákaz dovozu metanolu a další kroky.

Vystavená flaška ještě nikoho nezabila, říká šéf Potravinářské komory k prohibici
Foto: hns
Popisek: Metylalkohol, ilustrační koláž
reklama

"V první řadě bych učinil velká opatření, jako je zákaz dovozu metanolu, který se v tom nacházel. To je bod číslo jedna. Bod číslo dva je zavedení registračních pokladen. Bod číslo tři je vydání licencí pro prodejce alkoholu a bod číslo čtyři, který bych tedy udělal jako první, je inventura veškerých alkoholických nápojů s obsahem nad 20 procent počínaje výrobci a konče největšími prodejci. Zjistilo by se, zda mají pravé kolky, zároveň by inspekce zjistila kvalitu alkoholu. Je to otázka tří čtyř dnů, pokud by se někomu chtělo pracovat," popisuje možný alternativní postup Toman.

Vina padá na ministerstvo financí a na celní správu

Vyhlášení prohibice podle Tomana posílí toliko černý trh. ale její kladný efekt je sporný. Byla vyhlášena především proto, aby občané viděli, že ministerstvo zdravotnictví činí kroky k jejich ochraně. Kontroly a inventury by přitom byly mnohem prospěšnější a navíc by se podle něj mohly odehrávat i bez vyhlášení prohibice.

"To, co udělalo ministerstvo zdravotnictví - tedy zavedení celoplošné prohibice - není úplně ideální. Já rozumím tomu, že situace je vážná a lidé umírají. Ale teď by se mělo udělat rychlé opatření, a to je ta velmi rychlá inventura: co máme a co nemáme. Je lepší udělat inventuru, než honit inspektory a celníky, aby kontrolovali, jestli je někde vystavená flaška. Ta vystavená flaška ještě nikoho nezabila. Zabije někoho, když to pije. Musí se zjistit, kdo ten pančovaný alkohol vyrobil. A pak je nutné rychle zakázat dovoz metanolu, který se u nás nevyrábí a je součástí veškerých těch pančovaných druhů alkoholu," zdůrazňuje první muž komory.

Toman má za to, že svůj díl viny na metanolové kauze nese ministerstvo financí, resp. jemu dořízená celní správa, která již nemá povinnost vykonávat stálý dozor ve fabrikách produkujících alkohol. Kontroly dnes probíhají pouze namátkově, takže je mnohem složitější odhalit pančovaný alkohol. Jsou tu ale i jiné faktory, jako je zvyšování spotřební daně na lihoviny, což situaci také neprospělo. Alespoň částečné řešení problému nedostatečných kontrol může přinést právě registrační pokladna, eviduje lahve alkoholu a jednotlivé druhy zboží. To, co jde do restaurace, musí být i na výstupu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…