Vystěhovat Romy do Indie? To byl jen výkřik, uklidňoval Bátora

05.04.2011 21:51

Národní strana je protinacistická, hájil svou dřívější partaj nový poradce ministra školství a šéf eurofobní Akce D.O.S.T. Ladislav Bátora.

Vystěhovat Romy do Indie? To byl jen výkřik, uklidňoval Bátora

„Máme na řadu věcí, na řadu věcí zásadních, shodný názor. Je to názor na Evropskou unii, oteplovací alarmismus, je to názor v otázce občanských práv a svobod," řekl v úterním Hydeparku Ladislav Bátora na adresu prezidenta Václava Klause.  Právě proto by s tím to politikem, „byť s těžkým srdcem", byl ochoten založit stranu.

SLEDUJEME téma Ladislav Bátora

„Nejsem člověk, který by stranictví vyhledával, vždy to byl nějaký důvod silnější než můj odpor ke stranictví," vysvětlil Bátora, který za svůj život působil v pěti politických stranách, zmíněné těžké srdce.

Bátoru jmenoval přes mnohé protesty ministr školství Josef Dobeš (VV) jako svého ekonomického poradce. Bátora na kritiku, také filosofické fakulty UK, ke své osobě ParlamentnímListům.cz řekl: "Připomnělo mi to jednu událost z doby komunismu.  V červnu 1975 jsem byl ze studia vyloučen a teprve v roce 1992 bylo toto vyloučení prohlášeno za neplatné od samého počátku. ... Tehdy jsem se mohl hájit. Dnes ne. Navíc tehdy jsem byl obviňován z protisovětských postojů oprávněně, zatímco dnešní nařčení fakulty z xenofobie jsou lživá."

Půlnoční rozhovor:
Bátora: Havel je zosobněním pokrytectví a licoměrnosti

Nesouhlasil, proto kandidoval za extremisty

Velká část diváckých otázek v úterním Hydeparku se točila okolo jeho kandidatury za extrémně pravicovou Národní stranu. „Strana byla hodnocená jako protinacistická, dokonce pořádala několik demonstrací před kancelářemi sudetoněmeckého landsmanšaftu," zastal se Bárta národovců a zároveň rýpl do spolku, který sdružuje oběti poválečného odsunu.

V roce 2006 za kontroverzní partaj údajně kandidoval proto, aby demonstroval svůj nesouhlas s politikou ODS. Občanští demokraté prý tehdy začali jít na ruku Evropské unii. „Chtěl jsem udělat nějaké gesto, třeba riskantní," dodal Bátora s tím, že program Národní strany, který byl v té době radikálně protipřistěhovalecký, „příliš nezkoumal".

Pozdější slova Národní strany o nuceném vystěhování Romů do Indie považuje za pouhý „výkřik". „Rozhodně bych souhlasil s Národní stranou v obraně národních zájmů," podotkl vzápětí.

České školství není multikulti. Aspoň doufám

Bátora nyní bude působit jako poradce ministra školství z Josefa Dobeše z VV. „Nemyslím si, že naše školství je založeno na kladném vztahu k Evropské unii a k multikulturalismu, to snad ne," odmítl Bátora tvrzení jednoho s diváků, který označil jeho názory za neslučitelné se současným směřováním českého vzdělávacího systému.

Na ministerstvu se bude starat o optimalizaci využívání školských budov, sám zatím ale nemá k tomuto tématu dostatek informací. Naopak jasně vidí situaci dotačních programů, které pomáhají reformovat tuzemské vzdělávání.

Peníze z unie mu nevoní

„Samozřejmě, že se nebudu zdráhat přijímat peníze z Evropské unie na rozvoj naší země, to by žádný vlastenec neudělal," prohlásil Bátora. Rozhodně nevidí za problém své neortodoxní vidění světa. „Když se mě pan ministr na něco ad hoc dotáže, tak mu odpovím podle svého nejlepšího svědomí, zatím smím," podotkl ironicky.

„Není to důvod mě vylučovat ze státní správy," uzavřel Ladislav Bátora, kterému vyjádřilo důvěru jen 36 procent hlasujících diváků. Politický aktivista se i tak ale na závěr vysílání otázal, zda může „zamávat svém příznivcům za to, jak mě podporovali," což vzápětí i učinil.


Co ještě řekl Ladislav Bátora:

„Já jsem zadarmo vystudoval čtyři vysoké školy, bylo by ode mě pokrytecké a licoměrné, abych horoval pro školné pro své následovníky." (K otázce školeného na českých vysokých školách)

„Já mohu říct, že jsem hlasoval proti našemu vstupu do Evropské unie." (K svému euroskeptickému postoji)

„Romská otázka je jedna z nejtěžších otázek, kterou řešíme." (K problému špatně vzdělané romské menšiny)

„Nepovažuji se za xenofoba." (Ke kandidatuře za Národní stranu)

 „Já s odsunem německého obyvatelstva souhlasím." (Tak Bátora komentoval svůj odmítavý postoj sudetoněmeckému landsmanšaftu)

„Zaznělo zde, že by volební právo bylo udělované jen rodinám jako jednotkám." „Byl bych pro zvýšení (věkové hranice pro připuštění k volbám, pozn. red.)." (K otázkám omezení volebního práva Čechů)

Související:

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jac

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Desítky tisíc školáků v pátek nechodí do škol. Demonstrují kvůli klimatu. A už dostali výprask: Odevzdejte tenisky, iPady, iPhony...

18:15 Desítky tisíc školáků v pátek nechodí do škol. Demonstrují kvůli klimatu. A už dostali výprask: Odevzdejte tenisky, iPady, iPhony...

Desítky tisíc školáků ve světě odmítají každý pátek přijít do školních tříd. Namísto toho demonstruj…