Na úvod promluvil o situaci v Bělorusku. To, co se tam děje, je podle Vystrčila smutné, protože lidé sice vyrazili do ulic, ale Alexandr Lukašenko dává najevo, že se nehodlá vzdát moci.
„Je dobře, že EU neuznala výsledky nesvobodných a neférových voleb. Očekávám také, že brzy dojde k sankcím na jednotlivé osoby, které vlastně mají na svědomí tento průběh voleb i tu situaci, která nastala po volbách. A jsem přesvědčen, že je třeba hledat další možnosti, jak přispět k tomu, aby se volby v Bělorusku opakovaly a aby byly svobodné a férové ... Zatím ji (cestu) vidím v sankcích a proto samozřejmě je tu možnost i v nabídce dialogu, který ale Lukašenko nepřijímá. Má pocit, že tu situaci zvládne sám,“ poznamenal Vystrčil s tím, že je třeba důkladně připravit seznam konkrétních osob a sankcionovat například jejich majetky.
Naproti tomu by podle Vystrčila bylo záhodno, aby EU Bělorusko podpořila, pokud Lukašenko kývne na svobodné volby.
Lukašenko už hovoří o změně ústavy, ale pokud by bylo změnou ústavy míněno jen to, že se zvýší běloruská závislost na Rusku, bude to podle Vystrčila jednoznačně špatně.
„Dostat do ústavy závislost Běloruska na Rusku by znamenalo, že by tam jen velmi obtížně mohly proběhnout svobodné, demokratické a férové volby,“ upozornil Vystrčil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp