Vystrčil je Pekarová ODS! Babiš vytáhl info, včetně zakázek

22.09.2022 20:53 | Komentář

Už zítra startují senátní volby 2022 a expremiér Andrej Babiš (ANO) vydal důležité doporučení: „Nevolte Miloše Vystrčila!“ Ten se bude snažit obhájit mandát v senátním obvodu Jihlava. Na svém facebooku Babiš sepsal hned několik důvodů, které by měly voliče odradit dát hlas právě tomuto kandidátovi. Vytýkal mu například škodlivou zahraniční politiku, zneužívání veřejných financí a označil jej za „Pekarovou ODS“.

Vystrčil je Pekarová ODS! Babiš vytáhl info, včetně zakázek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Vystrčil je podle Andreje Babiše kariérní politik a chronický sběrač funkcí, a i proto dávno ztratil kontakt s každodenní realitou. „Kumuluje funkce a dnes jich zastává minimálně třináct najednou. Navíc učí na katedře ekonomických studií Vysoké školy polytechnické Jihlava,“ upozorňuje bývalý předseda dolní komory a jednu po druhé v dlouhém seznamu vyjmenovává.

Varovný ukazováček u Vystrčila pozvedá i v souvislosti s jeho zahraniční politikou, zejména vyzdvihuje jeho cestu na Tchaj-wan. „Dělá vlastní zahraniční politiku a poškozuje české firmy. Jeho návštěva Tchaj-wanu kromě vlastního PR nepřinesla českým firmám nic. Největší český zaměstnavatel po návštěvě Vystrčila zaznamenal na čínském trhu znatelné propady prodejů. Ztráty se počítají ve statisících neprodaných aut. Další firmy z Vystrčilovy delegace nesmějí v Číně podnikat vůbec,“ dodává Babiš s tím, že jediným hmatatelným výsledkem jeho tchajwanské cesty je luskoun v pražské zoo.

„Dneska jeho vláda nikomu pomoci nechce a kvůli tomu tady končí jedna firma za druhou. To je ta pravá ODS, kritizují ostatní, a když mají sami něco udělat, neudělají nic,“ pokračuje Babiš. Připomněl rovněž, že za covidu chtěl Vystrčil pomáhat restauratérům tím, že by vzal část platu těm, kteří byli na home office.

Následně Vystrčila přirovnal k osobnosti Markéty Pekarové Adamové z TOP 09: „Vstrčil je Pekarová ODS, nemá žádné pochopení pro obyčejné lidi. Je typický příklad asociální ODS. Když je třeba skutečně pomoci lidem v České republice, tak jim bezelstně vzkáže, že ‚to nějakou dobu musejí zvládnout sami‘. Dokonce přiznal, že hájení zájmů jen občanů ČR může být nebezpečné. To je vrchol arogance,“ píše bývalý premiér.

Andrej Babiš je i toho názoru, že Vystrčil zneužívá funkci předsedy Senátu k politickému boji. „Všichni si pamatujeme jeho nedůstojné divadlo, když využil hospitalizace prezidenta Zemana, aby ho mohl odstranit z funkce. Byla to jasná snaha se prezidentovi pomstít, když na tom byl zdravotně velice špatně,“ konstatuje.

Kromě toho šéf horní komory zneužívá prý i veřejné peníze. „V roce 2014 byl na oficiální návštěvě Peru. Celý výlet, v čemž byla zahrnuta i návštěva Machu Picchu, fotbal či výlet do pralesa, stál milion korun. Samozřejmě letěl byznys třídou. Trikem ze Senátu vyvádí veřejné peníze. Nechává proplácet statisíce korun ročně z náhrad za kancelář na Vysočině, kterou ale má v objektu, který vlastní ODS. Vyvádí tak veřejné prostředky přímo do stranické pokladny ODS,“ upozorňuje dále lídr parlamentní opoziční strany.

Dále Babiš poukazuje i na Vystrčilovo paradoxní chování, a sice že si hraje na bojovníka proti korupci, ale aktivně zabránil rozšíření kompetencí NKÚ i na města a kraje a jejich firmy. „Čeho se bál? Možná aby se kontroloři také nešli podívat do Telče či na vysočinské hejtmanství, kde několik let šéfoval. Možná by si měl přečíst zprávy BIS z té doby, kde se jasně uvádí, že krajské a městské firmy jsou místa zasažená korupcí a klientelismem. Vystrčil v minulosti také brojil proti majetkovým přiznáním politiků,“ připomíná někdejší ministerský předseda.

Za pozornost stojí i vnitřní kontrola hospodaření Senátu, která dopadla podle expremiéra doslova katastrofálně: „Kancelář Senátu, za kterou nese politickou odpovědnost předseda, měla zadávat veřejné zakázky takzvaně z ruky a uměle je ‚rozsekávat‘ na menší smlouvy, aby se vyhnula jinak povinnému výběrovému řízení. Existuje podezření z korupce, nepotismu a šmelení s veřejnými zakázkami,“ uvádí Andrej Babiš.

Také Vystrčilovo působení ve funkci hejtmana provázela prý korupce. „Na Vysočině tehdy vítězily firmy spojené s kauzou Rath. Kritizovali ho za to i jeho straničtí kolegové. Zajímavé je, že těmto firmám se tu dařilo ještě víc než ve Středočeském kraji. Tohle je pravda o předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi, druhém nejvyšším ústavním činiteli v zemi,“ zakončuje předseda hnutí ANO Andrej Babiš svůj výčet důvodů, proč nevolit kandidáta do Senátu Miloše Vystrčila.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Expert nad výsledky: Samé špatné zprávy pro vládu. Musí udělat radikální změny, pokud jsou jich schopni

7:50 Expert nad výsledky: Samé špatné zprávy pro vládu. Musí udělat radikální změny, pokud jsou jich schopni

Opoziční ANO vyhrálo obecní volby ve většině statutárních měst. Podle politologa Lukáše Valeše výsle…