Vystrčilova cesta na Tchaj-wan? „Zdědil problém,“ přemítá Michael Žantovský

18.07.2020 19:55

„Myslím, že pan Vystrčil zdědil po svém předchůdci problém,“ vyjádřil se k cestě předsedy horní komory Parlamentu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan ředitel Knihovny Václava Havla a bývalý diplomat Michael Žantovský. Ve věci návštěvy Tchaj-wanu dle něho jde o veřejnou polemiku, která „byla nešťastná i za bývalého předsedy Kubery“. Sám by prý v této věci jednal zcela jinak. V rozhovoru pro server Novinky.cz též připojil podrobnosti ke své kandidatuře do Senátu i slova o znepokojení, jež v něm vyvolává spolupráce vládní koalice s komunisty.

Vystrčilova cesta na Tchaj-wan? „Zdědil problém,“ přemítá Michael Žantovský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Žantovský oznámil společnou kandidaturu za TOP 09, ODS, STAN a SNK Evropské demokraty v senátním obvodu č. 21 v Praze 5, Praze 13 a Řeporyjích

Anketa

Jakeš zemřel. Měli by být funcionáři KSČ Štrougal a Vajnar souzeni za úmrtí na státní hranici?

12%
88%
hlasovalo: 9110 lidí
Ke své kandidatuře do Senátu říká, že se cítí spoluzodpovědný za události po roce 1989, jelikož se tehdy začal podílet na změnách. Nyní ho mnoho věcí znepokojuje.

„Zároveň k mé kandidatuře přispěl i zájem několika politických stran. Protože si myslím, že rozštěpenost politického spektra je jednou z příčin neblahého vývoje, tak jsem si položil jako podmínku, že se tři strany středového spektra domluví na tom, že za ně budu kandidovat společně,“ připojuje kandidát za ODS, TOP 09 a STAN.

K aktuální situaci ve vládě prohlašuje, že je znepokojen spoluprací koalice s komunisty. „Je to poprvé od roku 1989, kdy se komunisté podílejí na moci, a to tím nejhorším možným způsobem,“ podotýká. Vadí mu zejména to, že za spoluvládnutí nenesou žádnou zodpovědnost.

„Kdyby byli ve vládě, tak jsou také spoluzodpovědní za politiku vlády. Oni se jenom vezou. A to je jedna z věcí, která politické ovzduší otravuje a je ji třeba napravit. To je možné pouze tehdy, pokud se koalici postaví stejně mohutná síla. To je to, co chci podporovat,“ uvedl.

Za „nemilé“ považuje i několikaleté řízení ve věci výroků prezidenta Miloše Zemana a to, že „vlastně nedojde k úplnému konci“ těchto pří. „A když dojde, tak se ukáže, že ta entita, která je za ty výroky zodpovědná, je Ministerstvo financí. A to je naprosto absurdní. To může být zodpovědné za ledacos, ale ne za výroky, které neučinilo,“ myslí si.

Naráží tak například na rozhodnutí Městského soudu v Praze, že se český stát musí prostřednictvím Ministerstva financí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o autorství článku „Hitler je gentleman“ vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové.

Stále nekončící proces se vleče již od Zemanova projevu z ledna 2015 na konferenci k výročí konce holokaustu. Prezident prohlásil, že Peroutka zveřejnil zmíněný článek v časopisu Přítomnost. Později na tiskové konferenci doplnil, že článek viděl na vlastní oči. Hradu se však text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje a podle soudu byl výrok o Peroutkově autorství nepravdivý.

Znepokojení Žantovský cítí i z hlediska „pokusů o omezování působnosti či ovlivňování médií veřejné služby“. Svoboda slova dnes prý přestává být samozřejmostí.

„Média nemají být poslušná. Jsou to hlídací psi státu, a ti mají štěkat,“ poukázal.

K cestě předsedy horní komory Parlamentu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan pronesl, že šéf Senátu „nemohl dělat nic jiného než to, co udělal“. „Myslím, že pan Vystrčil zdědil po svém předchůdci problém,“ vyjádřil se.

Miloš Vystrčil

  • ODS
  • PROFIL NENÍ POUŽÍVÁN.Případné dotazy na kontakty v Detailech
  • předseda Senátu

Podle něj jde o veřejnou polemiku, která „byla nešťastná i za bývalého předsedy Kubery“. „Problém se začal veřejně propírat ještě předtím, než byl reálný plán, že na Tchaj-wan pojede. To vyvolalo čínskou reakci, která byla přemrštěná a proti které jsme se dle mého názoru právem ohradili. Ale ve mně pořád asi žije ten diplomat, který řeší problémy jinak, tedy tak, aby se o tom veřejně nemluvilo, vlk se nažral a koza zůstala celá,“ předložil Žantovský svůj pohled na věc.

A diplomaticky by se rád zachoval i v řešení vztahů s Ruskem. „Máme s ním nějaké problémy, ale jsou tady i ekonomické příležitosti. Měli bychom hledat cestu, jak ty vztahy vrátit na normální úroveň,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…