Vytáhneme respirátory? Vláda projedná nová opatření proti pandemii

20.10.2021 7:17

Vláda na dnešním mimořádném zasedání projedná návrhy ministerstva zdravotnictví, které mají omezit šíření epidemie covidu-19. Resort navrhuje, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce rovněž obnovit povinné nošení respirátorů v zaměstnání. Ministři se budou zabývat také rostoucími cenami energií.

Vytáhneme respirátory? Vláda projedná nová opatření proti pandemii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slečna s rouškou, ilustrační foto

Kabinet projedná novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která by měla od příštího roku snížit daň u elektřiny a plynu na nulu. Spolu s tím by měl projednat nařízení, na základě kterého domácnostem s průměrnou spotřebou do tří megawatthodin bude odpuštěn poplatek za obnovitelné zdroje, jde o částku maximálně 1500 korun za rok. Kroky souvisí s výrazným nárůstem cen energií.

Již v pondělí vláda odsouhlasila, že nulová sazba DPH na energie bude v listopadu a prosinci. Zároveň ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dostala za úkol vypracovat novelu tak, aby dodání elektřiny a plynu s účinností od 1. ledna 2022 bylo osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně.

"Prominutí daně pokryje listopad a prosinec 2021, nicméně dle aktuálních informací předpokládají dodavatelé energie změnu cen energií a plynu pro spotřebitele od ledna 2022, tj. zde je navrhováno upravit zákon o DPH tak, aby dodání elektřiny a plynu bylo od 1.ledna 2022 trvale osvobozeno od daně s nárokem na odpočet. Do doby udělení výjimky ze strany EU se bude jednat o úpravu, která bude v rozporu se směrnicí o DPH," uvádí pondělní materiál. Osvobození od DPH u energií by mělo připravit veřejné finance měsíčně o 2,08 miliardy korun. V případě samotného státního rozpočtu jde o 1,3 miliardy korun.

Odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje řeší nařízení vlády, které v pondělí vláda odložila. Stát na specifickou podporu vyčlení maximálně osm miliard korun. Týkat se to bude zhruba 5,3 milionu odběrných míst, z toho zhruba 4,3 milionu domácností. Zbytek jsou například chaty a chalupy.

Kabinet se dnes bude zabývat také zhoršující se epidemickou situací. V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna. Ministerstvo zdravotnictví proto navrhuje, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bylo toto opatření projednáno se zástupci restauratérů i pivovarů a podporuje ho Hospodářská komora.

Ministerstvo chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání a ve školách.

V rámci protikoronavirových opatření ministerstvo zdravotnictví navrhuje také ukončit hrazení preventivních testů na covid-19 z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, počítá ale s výjimkami. Určitě to budou děti do 12 let, zřejmě i lidé se zahájeným očkováním. Naopak mírnější by mohly být podmínky pro karanténu po kontaktu s nakaženým. Po týdnu ji bude možné ukončit negativním testem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jav, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejblbější vláda? Hutka, fanoušek Pirátů, sejmul Fialův tým

13:46 Nejblbější vláda? Hutka, fanoušek Pirátů, sejmul Fialův tým

Zpěvák Jaroslav Hutka, který v předvolební kampani pomáhal Pirátům, nyní nešetří kritikou na nově vz…