Vytočená Charanzová bušila do Davida z SPD kvůli migraci. Ten potom vytáhl okupaci

23.05.2019 15:15

Ještě před otevřením volebních uren uspořádala televize Nova poslední superdebatu kandidátů do EP ze všech parlamentních stran, kterou moderoval Rey Koranteng. Hosty byl Jan Zahradil z ODS, Pavel Poc za ČSSD, Kateřina Konečná za komunisty, Marcel Kolaja za Piráty, Dita Charanzová za ANO, Stanislav Polčák za koalici STAN/TOP 09, Pavel Svoboda za lidovce a Ivan David za SPD. Pozdvižení začalo, když Ivan David začal mluvit o rezoluci o Afričanech, kterou europarlament schválil. Ostatní mu připomínali, že je nezávazná. „Je to stejně nezávazné jako zvací dopis v roce 1968, kdy ti vojáci taky nemuseli přijít, že? Ale tak nějak přišli,“ odpovídal David.

Vytočená Charanzová bušila do Davida z SPD kvůli migraci. Ten potom vytáhl okupaci
Foto: Repro TV Nova
Popisek: Superdebata kandidátů do europarlamentu
reklama

První téma byla migrace a rizika pro Evropskou unii. Ivan David pravil, že se raději zaměří na rizika pro Českou republiku. „Otázka je, co s tím Evropská unie může nebo chce dělat, když i v následujícím roce se na podporu migrace plánuje 273 miliard a na ochranu hranic 13 miliard,“ řekl lídr kandidátky SPD a dodal, že migrace bude zřejmě nadále podporována, což ostatní rozporovali a ptali se, kde tato čísla David sebral. „Já si myslím, že i rizikovým faktorem je stav české společnosti, která bohužel nemá dostatečnou kohezi, jak by se dalo předpokládat, je málo soudržná. Takové věci, jako že 800 000 lidí je v exekuci, včera jsem v rozhlasu slyšel, 393 tisíc lidí má bydliště na úřadě...“ dodával lídr kandidátky SPD.

Anketa

Prezident Zeman šikanuje část Česka, tvrdí Dominik Hašek. Má gólman pravdu?

7%
93%
hlasovalo: 26069 lidí

Na to už vystartoval Stanislav Polčák, že to s EU nesouvisí. „Téma je migrace a bezpečnost a já na prvním místě se zajímám o bezpečnost České republiky. Jestli je vám bezpečnost lhostejná a vnímáte jenom Evropskou unii...“ začal David, ale Polčák se ptal, jak souvisí exekuce a bydliště na obecních úřadech s bezpečností. „Tomu já věřím, že vám to není jasné. Já jsem se snažil to vysvětlit a doufám, že někteří diváci to pochopili, řekl jsem, že ta společnost je málo soudržná. Prostě řada orgánů nemá dostatečnou autoritu. Já jsem se setkal s cizincem, který byl několikrát vyhoštěn, a stále tady pobýval. Armáda není schopná bránit naše území, to je všeobecně známo...“ vedl si David svou řeč.

Do Ivana Davida se pustila i Dita Charanzová z ANO: „Není pravda, že bych třeba já osobně hlasovala v Evropském parlamentu pro kvóty na migranty, jak vaše strana několikrát lživě tvrdí ve svých novinách a ve svých materiálech.“ Zakončila tvrzením, že není pravda, že by ANO podporovalo migranty a hlasování to dokazují. A vychvalovala premiéra Babiše, že prý na Evropské radě dostal téma kvót ze stolu.

K tomu měl připomínku Jan Zahradil, že si s kolegou Pocem budou dělat čárky, kdykoliv Dita Charanzová zmíní premiéra Babiše, a už mají první. Lídr kandidátky ODS také poznamenal, že to byla vláda s tehdy vicepremiérem Babišem, která v Evropské radě hlasování o kvótách prohrála. A k myšlence evropské armády, která byla taktéž zmíněna, řekl, že se jedná o francouzský národní zájem prosazovaný pod evropskou vlajkou prezidentem Macronem, který by chtěl evropskou armádou vládnout.

Fotogalerie: - EU volby se blíží

Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...

David pak zmínil rozhodnutí europarlamentu o lidech afrického původu, ale Dita Charanzová namítala, že ono rozhodnutí je nezávazné. Když se Koranteng ptal, proč EU něco takového schvaluje, Charanzová pravila, že jde hlavně o boj proti rasismu. A že zmínky o legální migraci jen znamenají, že dotyčný podá žádost ve své zemi a tuto žádost pak evropská země vyhodnotí. Zahradil nezapomenul zmínit, že na rozdíl od všech ostatních přítomných europoslanců pro tuto rezoluci nehlasoval. A David varoval, že v rezoluci je i výzva pro Evropskou komisi, která připraví směrnici, která již závazná bude. „Je to stejně nezávazné jako zvací dopis v roce 1968, kdy ti vojáci taky nemuseli přijít, že? Ale tak nějak přišli. Čili toto je výzva, aby byly připraveny příslušné dokumenty a evropské země s tím počítaly.“ Ozvala se Konečná, že je David obviňuje, ale rezoluce je nezávazná, a vždy když se jednalo o závazné hlasování, tak hlasovali proti trestání ČR a proti kvótám. A vyčetla Davidovi, že SPD nehlasovalo pro návrh, který by umožňoval lidi s trestní minulostí vracet rychleji do zemí původu.

Zahradil se znovu přihlásil o slovo: „Nezlobte se, ale vy sami dobře víte, že Evropský parlament produkuje neskutečné množství naprosto zbytečných, politicky motivovaných rezolucí, které sice mohou být právně nezávazné, ale nastavují atmosféru, nastavují prostředí.“ A dodal: „Všichni víme, jak úředník Evropské komise uvažuje, ten má syndrom bílé A4, ten si tu rezoluci strčí do šuplíku a v momentě, když má pocit, že nemá co dělat, tak na jejím základě začne sepisovat nějakou směrnici.“ Prohlásil tyto politické rezoluce za zbytečné, ale Konečná si rýpla, že když tedy byla rezoluce zbytečná, tak že měla Zahradilova frakce navrhnout její zamítnutí.

Celá debata ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zkrotil Pompeo Babiše a Česko? Překvapivý závěr. Jiný, než v českých novinách

10:41 Zkrotil Pompeo Babiše a Česko? Překvapivý závěr. Jiný, než v českých novinách

Včera měl v Praze ministr zahraničních věcí USA napilno, když se setkal s premiérem Andrejem Babišem…