Výzkum: ANO vede nad ČSSD o osm procent. Starostové předstihli TOP 09, Okamura bez mandátů

19.11.2016 17:42

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, uspělo by pět politických subjektů. Pokud by TOP 09 kandidovala bez partnerského hnutí STAN, pravděpodobně by se do sněmovny nedostala, naopak blíže zisku sněmovních mandátů jsou Starostové, kterým vyjádřilo 4,7 procenta respondentů svou podporu. Největší oblibě voličů se v současné době těší hnutí ANO 2011, které předstihlo ČSSD o více než 8 procent. Ukázaly to listopadové preference agentury Phoenix research.

Výzkum: ANO vede nad ČSSD o osm procent. Starostové předstihli TOP 09, Okamura bez mandátů
Foto: TV Prima
Popisek: Jaroslav Faltýnek a Bohuslav Sobotka
reklama
Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v listopadu pravděpodobně překročilo pět politických stran a hnutí, tedy o dvě méně než v předčasných volbách v říjnu 2013.
 
Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 24,4 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta) a udržuje si více než osmi procentní náskok od ČSSD. Sociální demokracie nyní získává 16,2 procenta (oproti 20,45 procenta v předčasných volbách 2013). Bronzovou příčku obsadila KSČM s naměřenými 10,5 procenty (v roce 2013 14,91 procenta). Následuje ODS se ziskem 7,9 procenta preferencí (pro srovnání ve volbách v roce 2013 dosáhla na 7,72 procenta hlasů voličů). Posledním, kdo by dle listopadového měření zasedl ve sněmovních lavicích, je KDU-ČSL s rovnými 6 procenty vyjádřené podpory (v roce 2013 získala 6,78 procenta).
 
  • celý výzkum ZDE
Nejblíže pětiprocentní volební hranici je hnutí Starostové a nezávislí (STAN) s preferencí 4,7 procenta, následované TOP 09, která pokud by kandidovala samostatně bez svého dlouhodobého volebního partnera – hnutí Starostové a nezávislí (STAN), dosáhla by v listopadu pouze 4,2 procenta podpory. Těsně za TOP 09 se umísťuje hnutí Tomia Okamury SPD s rovnými čtyřmi procenty naměřené obliby. Oproti dobrému výsledku v krajských volbách je tak patrné, že po započtení hlasů z Prahy by se Okamurova strana do sněmovny zřejmě neměla šanci dostat. 
 
Měření se uskutečnilo 1. – 10.11.2016 na vzorku 1018 respondentů.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak a hotovo. Pavel Novotný se vztekal a bude znova: ODS se ozvala

19:31 Tak a hotovo. Pavel Novotný se vztekal a bude znova: ODS se ozvala

Pavel Novotný, svérázný politik ODS a starosta pražských Řeporyjí, do Sněmovny definitivně kandidova…