Výzkumníky zajímalo, koho by lidé chtěli za premiéra. Neukazujte výsledky v kavárnách

12.10.2017 20:29

Středisko analýz a empirických průzkumů SANEP se chtělo dopátrat toho, který z lídrů ze zkoumaných šestnácti politických stran se těší největší důvěře veřejnosti a koho by si občané přáli za premiéra. Takhle to dopadlo.

Výzkumníky zajímalo, koho by lidé chtěli za premiéra. Neukazujte výsledky v kavárnách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokračovala řádná schůze sněmovny. Poslanci měli projednat zákon o univerzitních nemocnicích a poslaneckou předlohu o státních svátcích
reklama

„Největší důvěře se ze šestnácti lídrů politických stran a hnutí těší Tomio Okamura (SPD) následován Andrejem Babišem (ANO). Voliči pak jako premiéra naopak nejvíce preferují Andreje Babiše a dále Tomia Okamuru,“ stojí v tiskové zprávě SANEP.

Pokud jde o důvěryhodnost politiků, Tomio Okamura získal 39,7 procenta kladných hlasů, druhý Andrej Babiš (ANO) obdržel 36,9 procenta kladných hlasů. Kredit šéfa hnutí ANO u voličů postupně klesá. Naproti tomu Okamura je stále důvěryhodnějším lídrem.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Ale pokud jde o to, koho by si občané přáli na postu premiéra, situace se obrací. Zatímco Babiše by na postu předsedy vlády rádo vidělo 18,2 procenta občanů, v případě Okamury je to 14,2 procenta. Třetí skončil Lubomír Zaorálek (ČSSD) se ziskem 12,1 procenta.

Třetím nejdůvěryhodnějším politickým lídrem je podle průzkumu Petr Fiala (ODS) s 27,2 procenta kladných hlasů. Pomyslnou bramborovou medaili obdržel volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek s 26,5 procenta hlasů. Jen o procento méně má šéf komunistů Vojtěch Filip. Šesté místo připadlo lídrovi Realistů Petru Robejškovi, jenž si u občanů vysloužil 23,5 procenta kladných hlasů.

SANEP zkoumal důvěryhodnost u celkem čtrnácti lídrů. Není bez zajímavosti, že desátý skončil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, kterého považuje za důvěryhodného 14,3 procenta lidí. Předběhli ho např. šéf Pirátů Ivan Bartoš, kterému věří 15,1 procenta lidí, nebo lídr Svobodných Petr Mach, kterému věří 17,5 procenta občanů.

Vůbec nejhůř dopadl předseda ODA Pavel Sehnal se ziskem 3,3 procenta hlasů a předposlední zůstal Jan Veleba ze Strany práv občanů se ziskem 9,9 procenta.

SANEP nabízí také informaci o tom, kterému lídrovi politické strany občané nejvíce nedůvěřují. Se ziskem 69,6 procenta záporných hlasů přesvědčivě „zvítězil“ předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Druhý v pořadí skončil v tomto negativním hodnocení šéf komunistů Vojtěch Filip se ziskem 62,2 procenta negativních hlasů a třetí jen těsně byl Lubomír Zaorálek se ziskem 62 procent negativních hlasů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …