Významné noviny z USA opět píší o Zemanovi a Rusku. Zmíněn byl i Petr Hájek

09.04.2015 12:41

Americký deník Los Angeles Times se věnuje ruským reakcím na rozepři mezi prezidentem Milošem Zeman a americkým velvyslancem Andrewem Schapirem. Zmiňuje vedle toho také reakci bývalého poradce prezidenta Václava Klause, Petra Hájka.

Významné noviny z USA opět píší o Zemanovi a Rusku. Zmíněn byl i Petr Hájek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman s obrázkem od ukrajinských dětí

Ruská média dle amerického deníku přivítala diplomatickou roztržku mezi Zemanem a Schapirem s očividnou radostí. Považují ji za známku toho, že se blíží konec éry, ve které mohly Spojené státy diktovat svoji politiku státům východní Evropy. „To, že Miloš Zeman zachoval věrnost padlým sovětským vojákům v boji proti fašismu, jej jen a jen šlechtí. Je dobrou zprávou, že se konečně nějaký vůdce evropského státu postavil americké šikaně,“ cituje Los Angeles Times vyjádření šéfa komise pro lidská práva působícího v rámci ruského ministerstva zahraničí Konstantina Dolgova.

Los Angeles Times rovněž přidávají názor ředitele moskevského think tanku Carnegie Moscow Center Dmitrije Trenina, který považuje neúčast evropských a amerických politiků za mimořádně špatný signál. „Dokonce i během studené války panovala vzájemná úcta k památce padlých vojáků ve druhé světové válce. Přes mnoho rozdílných názorů nikdo nezapomínal, že jsme v té době byli spojenci a jednou jimi můžeme být znovu. Dnes je tomu bohužel přesně naopak. Nevidím skutečně nic, co by mohlo dát lidi v Rusku a na Západě opět dohromady,“ glosuje Trenin.

celý text v angličtině najdete ZDE

Vedle toho upozorňuje americký deník také na vyjádření bývalého poradce prezidenta Klause Petra Hájka, které zaznamenala ruská tisková agentura Sputnik. Hájek v něm rezolutně odsoudil jednání amerického velvyslance a zmínil, že se chová tak, jako kdyby se nacházel na dobytém území Spojených států. Naopak Hájek pochválil prezidenta Zemana za to, že „odmítá sloužit jako loutka amerického protektora“. Většina českých politiků a novinářů se však k rozhodnutí Miloše Zemana staví spíš odmítavě. Někteří jeho reakci označují za přehnanou, jiní ji rovnou odmítají jako naprosto nevhodnou.

Faktem však zůstává, že na oslavách 70. výročí konce druhé světové války se objeví jen velmi málo západních politiků. Americký prezident Barack Obama či britský ministerský předseda David Cameron dali o své neúčasti vědět již před několika týdny. Německá kancléřka do Moskvy nakonec podle všeho dorazí, ale až o den později. Nezúčastní se tedy pompézní vojenské přehlídky, jež se bude konat 9. května na Rudém náměstí. Ruský prezident Vladimir Putin dle oficiálních informací rozeslal 68 pozvánek. Podle státem řízené agentury Sputnik zatím svoji účast potvrdili vedle Zemana vůdci Číny, Indie, KLDR, Kuby, Kypru, Jižní Afriky nebo Vietnamu. Celkem odpověděla kladně na Putinovo pozvání méně než polovina oslovených státníků. Některé státy, jako např. Švédsko, bude na oslavách reprezentovat alespoň velvyslanec či další řadoví členové diplomatického zastoupení v zemi.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…