Významný britský týdeník se velice tvrdě pustil do Putina. Podívejte se

26.07.2014 14:25

Britský list The Economist ve svém editorialu ostře kritizoval Putinův režim, ale také západní státy za to, že po sestřelení malajsijského civilního letounu zřejmě ukrajinskými separatisty nepřijaly proti Rusku tvrdší sankce.

Významný britský týdeník se velice tvrdě pustil do Putina. Podívejte se
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

V úvodu editorialu se připomíná, že po zhroucení sovětského komunismu v roce 1991 se zdálo, jako by měli ruští lidé konečně šanci stát se občany normální západní demokracie. „Katastrofální příspěvek Vladimira Putina k ruské historii však jeho zemi vysílá na odlišnou cestu,“ tvrdí list s tím, že navzdory tomu mnozí po celém světě nechtějí vidět Putina, jaký skutečně je. A to buď z důvodů vlastního zájmu, nebo kvůli sebeklamu.

Podle listu se svět musí postavit nebezpečí, které Putin představuje. Pokud se svět ruskému prezidentovi nepostaví dnes, přijdou následky ještě horší.

Nepřímé důkazy by u soudu prokázaly, že malajsijský letoun sestřelili separatisté

„Putin viní z tragédie letu MH17 Ukrajinu, přitom je sám původcem jejího ničení. Důkazy, které by jako nepřímé postačovaly jako důkazy před vysokým soudem, ukazují na závěr, že raketu země-vzduch vystřelili ze svého území proruští separatisté na cíl, o kterém si mysleli, že je to ukrajinské vojenské letadlo,“ tvrdí list s tím, že oporami samozvané Doněcké lidové republiky nejsou ukrajinští separatisté, ale ruští občané, kteří jsou nebo byli příslušníky zpravodajských služeb.

„Jejich někdejší kolega, pan Putin, válku zaplatil a vyzbrojil je tanky, obrněnými vozidly, dělostřelectvem – a bateriemi raket země-vzduch. Separatisté zmáčkli kohoutek, ale pan Putin tahal za provázky,“ tvrdí list s tím, že zvěrstvo zničení letu MH17 mělo Putina přivést k odvrácení od jeho politiky podněcování války na východní Ukrajině.

Putin ve skutečnosti část východní Ukrajiny obsadil

Podle listu Západ vyhlásil po anexi Krymu jen mírné sankce proti Rusku. Vážnějšími sankcemi hrozil, až pokud Putin obsadí východní Ukrajinu. „Z hlediska veškerého smyslu a účelu udělal přesně to: Vojska placená Ruskem, byť ne v ruských uniformách, mají moc nad částmi země. Ale pro Západ se stalo pohodlným s touto Putinovou lží pracovat a sankce, které nakonec přišly, byly příliš lehké a přišly příliš pozdě,“ tvrdí list s tím, že podobně tomu bylo i tehdy, když dál zásoboval rebely pod ochranou příměří, o kterém tvrdil, že je zorganizoval.

The Economist tvrdí, že po vraždách cestujících z MH17 jsou reakce západních států téměř stejně zplihlé. Evropská unie sice hrozí dalekosáhlými sankcemi – ale pouze pokud nebude Putin spolupracovat při vyšetřování nebo nezastaví proud zbraní k separatistům.

Západní státy chtějí jen takové sankce, které je moc nepoškodí

„Francie řekla, že nebude-li zbytí, zruší dodávku válečných plavidel Putinovi, ale pokračuje přitom s dodávkou první lodě. Němci a Italové tvrdí, že chtějí nechat diplomatické kanály volné, a zčásti tak činí, protože by sankce podryly jejich obchodní zájmy. Británie volá po sankcích, ale váhá s poškozením ziskových obchodů londýnského City s ruskými obchody. Amerika hovoří tvrdě, ale nedělá nic nového,“ kritizuje list západní přístup k přijímání protiruských sankcí.

Závěrem editorial britského listu uvádí, že Západ musí čelit nepříjemné pravdě, že Rusko Vladimira Putina je zásadně antagonistické. „Stavění mostů a nové začátky ho nepřesvědčí, aby se choval jako normální státník. Západ by měl teď hned uvalit tvrdé sankce, stíhat jeho zkažené přátele a vyloučit ho z jakýchkoli mezinárodních debat, které předpokládají přiznání pravdy,“ uvádí závěrem list s tím, že cokoli jiného je appeasement a urážka nevinných obětí z MH17.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předseda ODS psal proti Moskvě. Neměl to dělat, neměl. Z reakcí vlastních fanoušků mrazí

11:14 Předseda ODS psal proti Moskvě. Neměl to dělat, neměl. Z reakcí vlastních fanoušků mrazí

Petr Fiala, stejně jako další čeští politici, se vymezil vůči chování Moskvy. Vyhoštění dvaceti česk…