Vzdělaní lidé musí mít při volbách větší hlas! myslí si bratr Václava Havla

19.12.2016 13:44

Od smrti Václava Havla uplynulo v neděli pět let. V předvečer výročí poskytl jeho bratr Ivan rozhovor časopisu Reportér magazín, v němž se přihlásil k „pražské kavárně“ a nešetřil kritikou zejména prezidenta Miloše Zemana.

Vzdělaní lidé musí mít při volbách větší hlas! myslí si bratr Václava Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod na obranu svobody a demokracie k příležitosti pětiletého výročí úmrtí Václava Havla
reklama

„Pražská kavárna je označení, které užil jako bonmot Ten, jenž k ní nepatří. A my si tak mezi sebou žertem už říkáme taky. Teď mám na mysli lidi, s nimiž se rád stýkám a kteří mají na mnoho věcí stejný názor,“ odhalil Havel. S přáteli se kupříkladu shoduje na tom, že prezident Zeman je strašný prezident, který dělá ostudu. „Jeho bezostyšné lhaní, hulvátství a neschopnost se za cokoliv omluvit jsou zarážející. A ovšem i jeho politické argumenty. To není jen extrémní pragmatismus a populismus, to už je podle mého názoru skutečné nebezpečí. Vidíte, mluvím už jako pražská kavárna...“ smál se Havel.

V populismu, ale také nacionalismu vidí Havel nebezpečí. „Já vím, demokracie je vůle lidu. Co ale s ní, když je vykonávána za cenu takové degradace pravdy?! Vyhrávají ti, kteří dokážou během kampaně víc slibovat, mlžit a lhát. Rozmýšlejí voliči o tom, že jak se kdo chová v kampani, bude se chovat i ve funkci?“ táže se bratr našeho prvního porevolučního prezidenta.

Celý rozhovor ZDE

On sám je zastáncem elit, a proto si myslí, že společenská elita těch, kdo jsou informovanější, přemýšlivější a vzdělanější, by měla mít při hlasování větší váhu. Dle jeho názoru by to demokracii určitě pomohlo. A jak to zařídit? „Kdosi mi říkal, že můj bratr se jednou bavil s Mitterrandem a shodli se, byť nepříliš vážně, že by lidi mohli například dělat zkoušky z občanské nauky a teprve pak by získali volební právo,“ navrhuje Havel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

11:57 Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

Očkování nemá stoprocentní účinnost. Přesvědčil se o tom bohužel senior na Jablonecku, který i po oč…