Vždyť před tímhle utekl. Obrana českého profesora je tu. „Chraňte svobodu,“ vyzývá Kanadu vědec

24.06.2020 15:08

Významný chemik s českými kořeny Tomáš Hudlický, který učí na univerzitě v Kanadě, čelí problému kvůli svému článku. Již byli vyhozeni editoři, kteří článek otiskli. Podle univerzity byl článek urážlivý a zraňující. „Objevily se nové ideologie, které ovlivnily náborové postupy, propagaci, financování a uznávání určitých skupin. Každý uchazeč by měl mít stejnou příležitost k zajištění pozice bez ohledu na osobní identifikaci/kategorizaci,“ napsal Hudlický v článku. Zastání se dočkal od prorektora Karlovy Univerzity.

Vždyť před tímhle utekl. Obrana českého profesora je tu. „Chraňte svobodu,“ vyzývá Kanadu vědec
Foto: ukmedia.cz
Popisek: Univerzita Karlova Praha
reklama

Chemik s českými kořeny Tomáš Hudlický, učící na Brock University v kanadském Ontariu, publikoval v prestižním německém chemickém časopisu Angewandte Chemie na začátku června článek o rozvoji organické chemie. V textu kritizoval mimo jiné klíč, podle něhož úsilí o více inkluzivní a diverzifikovanou vědu, podpora žen a menšin chemii jako oboru ubližuje. Publikoval o tom například český server Echo24.

Anketa

Je Jaromír Soukup dobrý moderátor? (Ptáme se od 24.6.2020)

3%
24%
hlasovalo: 12519 lidí

Článek nesl název Reflexe současného stavu a věnuje se v něm stavu organické chemie během posledních třiceti let. V textu, který prošel recenzním řízením a byl publikován, se věnoval i diverzitě pracovních sil. Hudlický kritizoval třeba to, že mnoha skupinám a jednotlivcům byl v minulých letech přiřknut preferenční status, ačkoliv zastoupení těchto menšin se ve farmaceutické a univerzitní oblasti zvýšilo.

„Objevily se nové ideologie, které ovlivnily náborové postupy, propagaci, financování a uznávání určitých skupin. Každý uchazeč by měl mít stejnou příležitost k zajištění pozice bez ohledu na osobní identifikaci/kategorizaci,“ napsal Hudlický v článku.

Článek Tomáše Hudlického ZDE:

Dále psal, že zvýhodňování kandidátů na základě rovnosti je kontraproduktivní, neboť u vědců mají být důležité jejich výsledky, a nikoliv jejich sociální zázemí. Prý to tedy vede ke znevýhodňování nejvíce zajímavých kandidátů.

Text po svém zveřejnění byl podle Echa velmi kritizován, až nakonec Angewandte Chemie článek stáhl a na web umístil prohlášení, že tento článek nikdy neměl být přijat, neboť byl prý urážlivý a zavádějící. Kvůli zveřejnění článku navíc o místo přišli dva editoři tohoto chemického časopisu.

„Šéfeditor Angewandte Chemie Neville Compton navíc mimo jiné uvedl, že názory uvedené v textu nereflektují hodnoty sociální spravedlnosti, diverzity a důvěry, které jsou pilíři moderní vědy. Z mezinárodní redakční rady časopisu na protest proti uveřejnění textu odstoupilo 16 jejích členů včetně laureátů Nobelovy ceny.

Hudlickému jeho text vyčetl také viceprezident Brock University Greg Finn, který v otevřeném dopisu uvedl, že chemikův text byl zraňující, odcizující a rozchází se s hodnotami mentorů Brock University. Zároveň pak připomněl všechny dílčí kroky, které univerzita podnikla směrem k větší diverzitě v minulých letech,“ uvedlo Echo.

Zastání se Tomáš Hudlický dostalo od biochemika a prorektora Univerzity Karlovy Jana Konvalinky. Ten 13. června na svém Facebooku zveřejnil otevřený dopis namířený rektorovi a prorektorovi Brockovy univerzity.

Anketa

Je Miroslava Němcová vhodnou kandidátkou na funkci prezidenta republiky?

3%
97%
hlasovalo: 24322 lidí

Celý text dopisu:
 

„Můj dopis namířený rektorovi a prorektorovi Brockovy univerzity vztahující se ke článku profesora Tomáše Hudlického. Svoboda slova má pro nás vědce a lidská stvoření prvořadý význam a musí být bráněna za každou cenu.

Vážený profesore Fearone,

Před dvěma lety jsme si vyměňovali dopisy oslavující životní úspěch profesora Tomáše Hudlického ke příležitosti jeho vyznamenání stříbrnou medailí Karlovy Univerzity v Praze za jeho nesmírný přínos organické chemii. Je mi líto, že to nyní musím říct, ale mám mnohem méně vhodný důvod Vás nyní opět kontaktovat. Píši v reakci na „Otevřený dopis Brockově komunitě“ zveřejněný na webových stránkách 8. června 2020. V tomto dopise profesor Greg Finn, proděkan pro studijní záležitosti, odsoudil názorový článek profesora Tomáše Hudlického, který se objevil v Angewandte Chemie Int. E., jako „urážlivý a odcizující“ který je „v naprostém rozporu s hodnotami učitelů na Brock´s“.  Dopis zároveň varoval před „zvážením dalších kroků“.

Ve své eseji, profesor Hudlický sdílí svůj pohled na současný stav a budoucí vývoj ve svém oboru, organické chemii. Navrhuje například, že některé praktiky personální politiky založeny na preferenčním zacházení s určitými skupinami obyvatel, může vést k diskriminaci nejvíce zasloužilých kandidátů a článek dále diskutuje pohled profesora Hudlického na řádný vztah mezi studentem a učitelem.

Názory a pohledy profesora Hudlického se mohou mýlit. To se bohužel nikdy nedozvíme, neboť jeho článek zmizel z webu časopisu a nemůže být vyhledán přes své digitální identifikační číslo. Překvapivě, není k nalezení ani na stránkách Brockovy univerzity třebaže jeho názory a pohledy v článku byly silně kritizovány zaměstnanci univerzity. Jako vědci a šťastní občané svobodného demokratického státu, víme velmi dobře, že svobodná soutěž myšlenek, postavena na svobodě slova, je absolutním předpokladem jakéhokoliv vědeckého úsilí. Univerzity byly po staletí pevností svobodného zkoumání a zpochybňování i těch nejposvátnějších myšlenek bylo vždy samotným účelem jejich existence. Názory mohou a měly by být zpochybňovány nebo vyvraceny, ale nikdy ne umlčeny. Abychom mohli přemýšlet, musíme mít právo se ptát, ptát se a dokonce mít právo urazit nebo se mýlit. Svoboda slova je nejdrahocennější svobodou bez které nemůže být žádná jiná svoboda bráněna.

Ve své cestě za svobodou, musela rodina Hudličky utéct z komunistického Československa před mnoha lety, vybudovala si nové domovy na svobodném Západě. Bylo by ironické a velmi znepokojivé, kdyby stejné síly cenzury a nesnášenlivosti, které vytlačily Tomáše Hudlického z jeho domoviny, ho umlčely v Kanadě. Chraňte prosím akademickou svobodu, chráňte svobodu slova, chráňte profesora Hudlického a jeho tým.

S pozdravem,

Jan Konvalinka“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hezky jste se to naučila nazpaměť, tak teď já!“ V ČT se strhla neuvěřitelná rvačka Maláčové s Pekarovou. Moravec musel zasahovat

14:31 „Hezky jste se to naučila nazpaměť, tak teď já!“ V ČT se strhla neuvěřitelná rvačka Maláčové s Pekarovou. Moravec musel zasahovat

V první hodině nedělních Otázek Václava Moravce proti sobě zasedly tři dámy – předsedkyně TOP 09 Mar…