Vzkaz Teličky čtenáři ohledně uprchlíků: Nastudujte si, kdo všechno se podílel na evropské kultuře. A nemějte strach

22.08.2015 17:53

Z PROFILŮ Europoslanec Pavel Telička (ANO) odpovídal na dotazy čtenářů serveru ParlamentníListy.cz. Nevyhýbal se dotazům na řeckou krizi, uprchlíky a dokonce došlo i na humanitární bombardování Srbska na konci minulého tisíciletí.

Vzkaz Teličky čtenáři ohledně uprchlíků: Nastudujte si, kdo všechno se podílel na evropské kultuře. A nemějte strach
Foto: Petr Kupka
Popisek: Europoslanec Pavel Telička na přednášce pro studenty Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava

Překvapilo ho prý, jak rychle došlo k pádu řecké vlády Alexise Tsiprase. Přesto věří, že současná dohoda věřitelů a Řecka může zůstat v platnosti, byť se samozřejmě může stát, že zvítězí ještě extremističtější strana, než je ta Tsiprasova, a vše se zkomplikuje.

„Bylo to rychlejší, než mnozí z nás očekávali. Ale je to důsledek celkem zdravého vývoje posledních týdnů. Uvidíme, jaký bude další vývoj, zda se podaří sestavit vládu bez voleb nebo dojde k předčasným volbám. Pokud sestaví vládu síly, které přispěly ke schválení reforem a dohod, neměl bych větší obavy. Jestliže dojde k předčasným volbám, bude hodně záležet už na předvolební kampani a samozřejmě na výsledku voleb. Nicméně je vidět, že i silně populistický Tsipras nakonec nemohl jinak, než se chovat celkem zodpovědně. Jistě, vždy je riziko, že přijde ještě populističtější krajní politická síla. Nezbývá, než nějaký týden vyčkat,“ odepsal Telička.

Další dotazy se týkaly uprchlické krize. Pan Filip David chtěl od Teličky slyšet, zda si Evropa dokáže udržet své hodnoty uprchlické krizi navzdory. Politik odvětil, že Evropa už přežila mnohé, takže může přežít i teď. Evropská kultura má silné kořeny, které vlna uprchlíků nemůže vyvrátit. „Strach není na místě. Vůbec bychom měli být schopni přemíru strachu odhodit. Jsme mnohem silnější, než abychom se strašili způsobem, který je v tomto období přítomen. Mimochodem, stojí za to se začíst, kdo všechno, z jakých koutů i mimo Evropu evropskou kulturu formoval,“ napsal politik.

Nakonec Telička odpovídal i na dotaz týkající se „humanitárního bombardování“ Srbska na konci minulého tisíciletí kvůli Kosovu. „Každé bombardování je aktem, který  nemůže vítat žádný rozumný člověk. Ospravedlnit ho lze jedině v případě obrany či nějaké ‚krajní nouze‘. Co mě k tomu vede? Důsledky – ztráty na lidských životech a mnohdy nedozírné materiální a duchovní škody,“ vyjádřil svůj názor Telička.

Další odpovědi europoslance Teličky najdete zde

V odpovědi europoslance také zaznělo, že by vyspělejší státy měly pomáhat těm méně rozvinutým a totéž platí v rámci naší společnosti. I my bychom měli pomáhat potřebným.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…