Vzorec valorizace minimální mzdy v novele zákoníku práce nebude

08.04.2019 20:30

Odbory a zaměstnavatelé se nedohodli na tom, jak by se měla v budoucnu v Česku valorizovat minimální mzda. V chystané novele zákoníku práce, která měla podle původního plánu pravidelný růst nejnižšího výdělku upravit, tak vzorec nebude. Novinářům to dnes řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula, uvedla ČTK.

Vzorec valorizace minimální mzdy v novele zákoníku práce nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Spor se vede hlavně o to, jak by se částka měla stanovit a jak by měla být vysoká.

„Jak zaměstnavatelé, tak odbory se dohodli, že to nebude upraveno v novele (zákoníku práce), která se připravuje... ani jedna ze stran nenašla kýžený kompromis, a to primárně v částce,“ uvedl Středula.

Ministerstvo práce zveřejnilo chystanou novelu zákoníku loni v létě. Podle návrhu se měl nejnižší výdělek v Česku od roku 2020 zvyšovat tak, aby vždy od ledna odpovídal polovině průměrné mzdy z předloňska. V roce 2017 dosáhla minimální mzda podle statistiků 29 496 korun, minimální mzda by tedy podle navrhovaného výpočtu letos činila 14 750 korun. V lednu se zvedla o 1 150 korun na 13 350 korun.

Odbory stanovení pravidelné valorizace podporovaly. Po předvídatelném výpočtu nejnižšího výdělku volají dlouhodobě i zaměstnavatelé. Už dřív mluvili ale o tom, že by podíl měl dosahovat nejvýš 40 procent průměrné mzdy.

Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů v programovém prohlášení uvádí, že připraví závazná pravidla pro předvídatelný růst minimální mzdy. Minulý kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) si předsevzal, že nejnižší výdělek přiblíží ke 40 procentům průměrné mzdy. Podle údajů Českého statistického úřadu dosáhla loni průměrná mzda 31 885 korun. Minimální mzda činila 12 200 korun, tedy zhruba 38 procent průměrného výdělku.

Odboráři a zaměstnavatelé se nedohodli na tom, jaká částka by měla sloužit jako základ a jaké by se z ní mělo počítat procento. Shoda nebyla na tom, jestli by se minimální mzda měla stanovit z předloňské, loňské či očekávané letošní průměrné mzdy a jestli by z ní měla tvořit dvě pětiny či polovinu.

Podle Středuly se ani odboráři, ani zaměstnavatelé nebudou ve Sněmovně snažit přes poslanecké návrhy do kodexu dostat své představy. O podobě valorizace budou dál jednat.

„Stále budeme na tripartitě prosazovat, aby se v zákoně ukotvil jasný a předvídatelný mechanismus pro automatickou úpravu minimální mzdy a potažmo i zaručené mzdy. Minimální mzda by se měla odvozovat rozumným koeficientem od průměrné mzdy. Tím předejdeme každoročnímu politickému handrkování a skokovému navyšování,“ uvedla mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

O novele zákoníku jednala koncem března tripartita, na podobě se nedohodla. O změnách bude debatovat ještě vedení vládní koalice. Poté se s návrhy znovu vrátí na tripartitní zasedání. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) už dřív řekla, že vládě předloží jen takové změny pracovního kodexu, na nichž se odboráři a zaměstnavatelé shodnou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Důchodci jsou vysmátí!“ nadával občan ministryni Schillerové. Ta si ho podala

18:28 „Důchodci jsou vysmátí!“ nadával občan ministryni Schillerové. Ta si ho podala

Z PROFILŮ Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odpovídala čtenářům serveru ParlamentníListy…