Vzpomeňte si na exministra Julínka: Právě před deseti lety byly schváleny zdravotnické poplatky

06.08.2017 14:41 | Zprávy

Před deseti lety, v úterý 21. srpna, schválila Sněmovna vládní návrh zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů nazývaný také reformou veřejných financí nebo Topolánkův batoh, podle tehdejšího premiéra Mirka Topolánka z ODS. Reforma zavedla mimo jiné poplatky u lékaře a superhrubou mzdu, tedy zdaňování mezd ze základu zvýšeného o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. Zákon kritizovala levicová opozice, výhrady měli i někteří koaliční poslanci.

Vzpomeňte si na exministra Julínka: Právě před deseti lety byly schváleny zdravotnické poplatky
Foto: red
Popisek: Poplatky v nemocnici, ilustrační foto

Podle zákona tak lidé od roku 2008 museli za každou návštěvu lékaře zaplatit 30 korun. Za den v nemocnici to bylo 60 korun, za návštěvu pohotovosti 90 korun a za každou položku na receptu dalších 30 korun.

Reforma zavedla i jednotnou 15procentní sazbu daně z příjmu fyzických osob a nahradila tak předchozí čtyři daňová pásma 12, 19, 25 a 32 procent. Od roku 2008 se také snížily daně firmám, a to z 24 na 21 procent. Od roku 2010 klesla na nynějších 19 procent. Snížená sazba daně z přidané hodnoty se zvýšila z pěti na devět procent. Nyní platí dvě snížené sazby: deset a 15 procent.

Protože síly opozice i vládní koalice byly po volbách v roce 2006 shodné, pomohli vládním stranám ve Sněmovně prosadit reformu bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Naopak lidovec Ludvík Hovorka, který je poslancem i nyní, hlasoval proti reformě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

lékaři , poplatky , sněmovna , zdravotnictví

autor: čtk

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana

5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana

PO STOPÁCH MAJORA ZEMANA Díl Mimikry ze seriálu 30 případů majora Zemana se proslavil písní Bič boží…