Vzteklý Drahoš: Navrhli jsme jim dva kvalitní kandidáty a oni zvolí Křečka! A je toho mnohem víc. Z KSČM zní slova o vydírání od Milionu chvilek. A přisadil si Kalousek

12. 2. 2020 21:21

Senátora Jiřího Drahoše (za STAN) pořádně rozčílilo, že Poslanecká sněmovna zvolila novým ombudsmanem prezidentského kandidáta Stanislava Křečka, když Senát nominoval tak kvalitní osobnosti na post ochránce veřejných práv. Slovy kritiky rozhodně nešetří. Přidává se k němu poslanec KSČM Jiří Dolejš, který ze zvolení Křečka viní právě spolek Milionu chvilek pro jeho vydírání. Na jeho slova reaguje předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se zajímavou nabídkou, jak by se to dalo dál využít v praxi.

Vzteklý Drahoš: Navrhli jsme jim dva kvalitní kandidáty a oni zvolí Křečka! A je toho mnohem víc. Z KSČM zní slova o vydírání od Milionu chvilek. A přisadil si Kalousek
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Senátor Jiří Drahoš v Liberci
reklama

Po napjatých volbách nového ombudsmana přišlo zklamání, a to především ze Senátu, jenž měl své dva kandidáty – vládního zmocněnce pro zastupování státu před Evropským soudem pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse, z nichž ani jeden neuspěl. Do Stanislava Křečka, který v druhé volbě zvítězil s 91 hlasy poslanců se proto senátor Jiří Drahoš pořádně opřel.

„V Senátu jsme nominovali dva velmi kvalitní uchazeče na funkci ombudsmana. Sněmovna raději zvolila ochráncem těch nejslabších 81letého šiřitele dezinformací, který schvaluje diskriminaci a považuje všechny neziskovky za parazity,“ nešetří Křečka senátor ve svém tweetu.

 

 

Komunistický poslanec Jiří Dolejš má jasno, jak se mohlo stát, že funkce ochránce vřejných práv nakonec připadla právě Křečkovi. Můžou za to organizátoři protivládních demonstrací ze spolku Milion chvilek pro demokracii. Ti poté, co zjistili, že hnutí ANO má hlasovat pro Stanislava Křečka ve volbě ombudsmana, pohrozili, že pokud se tak stane, uspořádají další demonstrace.

„Za zvolení může nový ombudsman vděčit vydírání Milionu chvilek… tohle si Zeman s Babišem nechtěli nechat líbit, ANO, SPD a klausovci + jednotlivci,“ shrnul Křečkovo vítězství Dolejš svým pohledem.

 

 

Na jeho příspěvek zaregoval šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který sám po vyhlášení Křečka vítězem prohlásil „myslím, že jsme v hajzlu“.

Dolejšovi v diskusi odpovědělže pokud se někdo nechá tak ovlivnit, není to osobnost a nemá rozhodovat o věcech veřejných. A pak přišel se zajímavým návrhem: „Vyzkoušíme to: Až budeš příště kamkoliv za KSČM kandidovat, budu tě ze všech sil veřejně podporovat. Když tě nikam nezvolí, funguje to.“

V prvním kole tajné volby veřejného ochránce práv nikdo neuspěl. Ke zvolení bylo potřeba 90 hlasů. Stanislav Křeček získal 66 hlasů, Vít Alexander Schorm 47 hlasů a Jan Matys 20 hlasů.

Ve druhém kole získal Stanislav Křeček 91 hlasů, a stal se tak novým veřejným ochráncem práv. Veřejného ochránce práv volí Poslanecká sněmovna na šest let z kandidátů, z nichž dva navrhuje prezident republiky a dva Senát.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…