Z Británie do Itálie, z Itálie do Finska, i tam je nespokojen. Hledá progresivní ráj, ale kazí mu to volby

06.11.2024 16:29 | Monitoring

Napříč Evropou v posledních letech sílí konzervativní pravicová politika, což se nelíbí zastáncům progresivní levice. Naposledy si postěžoval pro deník The Guardian mediální teoretik Mike Watson, že se stává čím dál pravicovější zemí i Finsko, kam se před lety přestěhoval jako do „majáku progresivních hodnot.“ Kvůli stejným pohnutkám postupně opustil Velkou Británii v době brexitu a posléze Itálii. „Tak mi přijde, že problém bude spíše na jeho straně, než v těch státech, kde žil,“ reagují lidé.

Z Británie do Itálie, z Itálie do Finska, i tam je nespokojen. Hledá progresivní ráj, ale kazí mu to volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační foto

V britském deníku The Guardian vyšel komentář, kde si mediální a umělecký teoretik Mike Watson stěžuje na změnu nálady ve Finsku, kam se před lety přestěhoval. Podle něj začíná ve Finsku dokonce „stmívání“ a konec finského progresivního snu. Pravicový konzervatismus ovládá jednu evropskou zemi za druhou, což je pro Watsona noční můrou.

„V roce 2018 se mi stěhování do Finska zdálo jako bezvýchodné. Můj adoptivní domov Itálie, kde jsem žil deset let, si nedávno zvolil koaliční vládu s krajně pravicovým Matteem Salvinim na postu ministra vnitra, zatímco moje rodná Velká Británie hlasovala pro brexit. Vzhledem k tomu, že Finsko mělo status majáku progresivních hodnot, nastoupil jsem do letadla a nechal za sebou celý svůj život,“ píše Watson.

Zpočátku prý všechno šlo dobře, dokud se k moci nedostala pravicová vláda premiéra Petteriho Orpa. Ta se podle Watsona pustila do snižování sociálních dávek a omezování platů ve veřejném sektoru, což ho jako pedagoga finančně zasáhlo. „Všichni jsme najednou pocítili inflaci, protože zboží za tři roky zdražilo o 20 %. Když teď pivo v hospodě v centru města stojí 8 eur a více, je pro nás návštěva města stále vzácnějším výdajem,“ stěžuje si Watson.

Lidé jsou na tom ve Finsku prý stále hůř a hůř. Podle průzkumu Národního institutu pro zdraví a sociální péči například má 25 % studentů problémy s tím, aby si mohli dovolit jídlo. Snížení příspěvků na bydlení pak pro mnoho lidí znamená, že nájemníci jsou nuceni se stěhovat nebo si na nájem půjčovat. „Existují obavy, že mnoho nezaměstnaných mladých lidí by se mohlo stát bezdomovci,“ tvrdí pedagog.

Ten si stěžuje i na problémy ve zdravotnictví, kdy například na ošetření zubařem čeká více než půl roku, zatímco dříve to nebylo déle než dva měsíce. To vše Watson přičítá pravicové vládě Národní koalice v čele s premiérem Orpem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Věříte tomu, že Amerika stojí o to, aby Evropa vzkvétala?

Ve vašem článku cituje Vance, který to tvrdí + další věci. Vy mu věříte? Co podle mě trefil je ta cenzura, kdy se stávající politici natolik bojí o svá místa, že se snaží umlčet všechny ty, kteří s nimi nesouhlasí. Otázkou je, co s tím?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vyhráváte milion dolarů.“ Musk účinkuje u dalších voleb, druhá strana zuří

19:08 „Vyhráváte milion dolarů.“ Musk účinkuje u dalších voleb, druhá strana zuří

V americkém Wisconsinu proběhnou zítra volby do nejvyššího soudu. Soupeří spolu dvě křídla. Křídlo r…