Z Maďarska: Východ a Západ. Kdo je mezi...

18.01.2023 16:40 | Ze sítí

Maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó na Světovém ekonomickém fóru v Davosu uvedl, že je střední Evropa obětí zhoršených vztahů Západu a Východu v poslední době. „Konfrontace mezi geopolitickými bloky je vždy špatná pro ty, kteří se geograficky nacházejí mezi dvěma bloky," uvedl Szijjártó s tím, že je potřeba obnovit dialog a přestat vnucovat druhé straně vlastní politické a ideologické názory.

Z Maďarska: Východ a Západ. Kdo je mezi...
Foto: About Hungary
Popisek: Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó

Anketa

Přestřelil Babiš billboard „Nezatáhnu Česko do války“?

hlasovalo: 28636 lidí
„Zhoršení spolupráce mezi Východem a Západem je pro střední Evropu tou nejhorší možnou zprávou, protože státy na hranicích obou geopolitických bloků jsou při konfrontaci vždy poraženými,“ prohlásil na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó.

Základním národním bezpečnostním a hospodářském zájmu Maďarska a celého středoevropského prostoru je podle něj pragmatická spolupráce mezi Východem a Západem založená na vzájemném respektu. Taková spolupráce podle něj více méně fungovala do konce roku 2021, za poslední rok ale došlo k ochladnutí vztahů.

„Konfrontace mezi geopolitickými bloky je vždy špatná pro ty, kteří se geograficky nacházejí mezi dvěma bloky,“ pokračoval Szijjártó podle informací serveru abouthungary.hu. „Myslím, že existují tři řešení. Zaprvé se musí do mezinárodních politických vztahů vrátit vzájemný respekt, protože v poslední době jsme bohužel svědky naprostého nedostatku vzájemného respektu. Je také třeba pochopit, že ideologické nebo politické přístupy nemohou převážit nad danou realitou. Zatřetí je potřeba otevřít komunikační kanály mezi těmi, kteří se zdráhají spolu mluvit," uvedl Szijjártó.

Velmoci se totiž podle maďarského ministra zahraničí snaží využít globalizaci jako nástroj k „agresivnímu šíření svého politického narativu" po celém světě a také odsuzují jakýkoli nesouhlas s mezinárodním mainstreamem.

Že ve skutečnosti propojení ekonomik funguje a je nevyhnutelné ukázal Szijjártó na příkladu elektromobilů. „Existují silné politické snahy o oddělení západní ekonomiky od Číny, ale realita je taková, že v soukromém sektoru tomu nic nenasvědčuje a ve skutečnosti se děje pravý opak. Například sedm z deseti největších světových výrobců elektrických baterií jsou Číňané, přičemž jejich výrobky jsou zásadní pro západní automobilové značky,“ dodal Szijjártó.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Další příklad jak si Maďarsko nenechá kálet na hlavu., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHalifax , 18.01.2023 17:31:26

| 5 | 0

Další články z rubriky

Ivan Hoffman vidí naději. Ale nejdřív musí přijít katastrofa

14:00 Ivan Hoffman vidí naději. Ale nejdřív musí přijít katastrofa

POHLED IVANA HOFFMANA Tentokrát se Ivan Hoffman zamýšlí nad optimismem. Nikoliv tím povinným a dikto…