Pravidelné ohlédnutí za tím, co z uplynulého týdne v médiích nejvíce stálo za pozornost, začíná Petr Žantovský nedělním pořadem Horizont ČT24. Ten se zabýval výsledkem regionálních voleb ve Francii, v nichž předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová a její neteř Marion Maréchalová Le Penová dostaly ve svých regionech více než 40 procent hlasů. „To v našich médiích samozřejmě vyvolalo velkou paniku, protože jejich straně se dává nálepka bezmála fašistická, nebo každopádně jako ultrapravicových a ultranesystémových politických aktivit. Není to správné to takhle zjednodušit a asi by bylo dobré, kdyby se Česká televize, když ji na to máme a platíme ji za to, vynasnažila najít nějakého analytika, který by dokázal popsat důvody vzniku i velice zvláštní a spletitý vývoj této strany,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.
Připomíná, že Národní fronta rozhodně není tou samou stranou jako před dvaceti lety za vedení Jean-Marie Le Pena. „Ale v každém případě nějaký důvod její existence je a bude čistě v samotných Francouzích, že jsou nespokojeni s těmi hlavními standardními stranami, ať je to ta Sarkozyho nebo Hollandeova. Vzestup Le Penů a jejich strany je dlouhodobý a průběžný. Vzpomeňme na to, že Jean-Marie Le Pen se dostal do druhého kola prezidentských voleb a jedině socialistické hlasy po velké celonárodní kampani dostaly do prezidentského křesla v roce 2002 Jacquese Chiraka, což byl gaullista. Z toho je patrné, že vliv myšlenek této strany ve Francii určitý je, roste a je čím dál větší. Neříkám, jestli kladný, nebo záporný, na to nejsem expert, abych to posuzoval, ale rozhodně to nelze podceňovat,“ myslí si mediální odborník.
Šlo o to znectít pejorativním nádechem slova Le Penovou u diváků
A už vůbec to nelze mediálně zlehčovat a shazovat způsobem, jakým to činí Česká televize. „Vyposlechl jsem si reportáž pana Zavadila z Paříže, tamního zpravodaje České televize, který nejprve o Le Penových prohlásil, že jsou – cituji – samozvané političky. To je výraz, kterému moc nerozumím, protože politikem je téměř každý samozvaně, když se rozhodne, že se bude politice věnovat, a to je jeho vlastní svébytné – samozvané, chcete-li – rozhodnutí. Býti politikem znamená starat se dobrovolně o věci veřejné, což znamená, že každý politik je v tomto smyslu samozvaný. To asi pan Zavadil takhle ale nemyslel, spíš chtěl ty dámy, protože se mu nelíbí jejich ideologie, nějakým způsobem znectít v očích veřejnosti. Nu a tak se mu zalíbilo ve slově samozvaný, protože samo to slovo v sobě obsahuje určitý pejorativní nádech, a tak ho použil,“ podotýká Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Babiš , Česká televize , Doporučujeme , média , Ransdorf , M. Zeman , týden v médiích , P. Žantovský
autor: Jiří Hroník
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky

18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
Ve studiu CNN Prima News to vřelo. Bývalý předseda TOP 09 naznačil, že po volbách může pokračovat vl…
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 13:12 Lidé nejsou čísla v Jurečkových tabulkách. Bobošíková představila plán pro důstojné stáří