Z USA Pavlu Fischerovi a dalším: Nord Stream 2? Celé jinak

03.08.2021 9:51

Plynovod Nord Stream 2, vedoucí pod baltským mořem mezi Ruskem a Německem, stále mnohým nedává spát. I když nedávno ustoupila od kritiky vláda USA, která byla nejhlasitějším globálním odpůrcem projektu, někteří stále požadují zastavení prací a upozorňují na nárůst vlivu Ruska na Evropu. Z Česka se ke skupině přidal senátor Pavel Fischer. Americký akademik však varuje: Celé to může být jinak.

Z USA Pavlu Fischerovi a dalším: Nord Stream 2? Celé jinak
Foto: Repro ČT
Popisek: Senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Anketa

Je dobře, že se na kulturu a sport dostane jen omezené množství neočkovaných a dále již jen očkovaní?

hlasovalo: 8303 lidí

Jedná se o projekt skupiny předsedů zahraničních výborů několika parlamentů. Tato skupina v podobném složení nedávno žádala tvrdé potrestání Běloruska po incidentu se zastaveným letadlem a vyvedením cestujícího disidenta.

Nyní tato mezinárodní skupina zákonodárců píše, že nadále nesouhlasí s tímto projektem a s lítostí přijímá neochotu USA projekt nadále blokovat. „Nord Stream 2 považujeme za geopolitický projekt sledující rozšíření ruského vlivu na Evropu skrze ovládnutí energetického trhu. Dokončení plynovodu posílí vliv ruského plynu v evropském energetickém mixu, ohrozí národní bezpečnost členských zemí EU,“ píší dále.

Pod prohlášením jsou podepsáni dva zákonodárci z ČR. Za Senát předseda jeho zahraničního výboru Pavel Fischer a za Poslaneckou sněmovnu sociální demokrat Ondřej Veselý.

Kromě nich podepsali dva zákonodárci z Polska a po jednom z Ukrajiny a tří pobaltských států. Dále předseda zahraničního výboru britské dolní sněmovny Tom Tugendhat, jeden poslanec z Irska a jeden americký demokratický senátor.

Fischer k protestu uvedl, že Nord Stream posiluje vliv Ruska v Evropě, což je nežádoucí. „Do nevýhodné situace se dostává Ukrajina, kterou nový tranzit plynu obchází,“ upozorňuje. Tranzity přes Ukrajinu v minulosti několikrát vedly k „plynovým krizím“, jednu takovou v roce 2009 řešilo české předsednictví EU.

Podle Fischera je tento apel navíc příležitostí k obecnějšímu dialogu, jak čelit režimům otevřeně popírajícím zásady parlamentní demokracie.

 

 

Veselý dodal, že „tady to Německo s pragmatickým přístupem k diplomacii už přehnalo a Ukrajinu prostě hodilo přes palubu“.

Opačně než český senátor se ale na celou věc dívá profesor John Deni z americké armádní univerzity. Ten se domnívá, že dohoda o Nord Streamu by nakonec mohla bezpečnosti v regionu spíše prospět. Jeho názor přebral i bruselský server Politico.

Profesor se domnívá, že Rusko s Německem by plynovod dokončilo i přes americký nesouhlas, takže deklarace Bidenovy vlády je pokusem zachovat si na poslední chvíli tvář. Současně toto vstřícné gesto může pomoci vztahům s Německem v rámci NATO. Navíc se Německo zavázalo kompenzovat Ukrajině ztráty z tamního plynovodu. Navíc profesor Kyjev upozorňuje, že plynovod byl jedním z ruských nástrojů na vydírání Ukrajiny v politických otázkách, což teď už nepůjde.

CELÝ TEXT V ANGLIČTINĚ ZDE

Ještě dodává, že Německo je jediným evropským státem, jehož ekonomická a globální moc stoupá. Takže se Americe vyplatí mít s ním dobrý vztah. A pokud USA chtějí obchodně válčit s Čínou i Ruskem, jak naznačuje prezident Biden, je pro ně evropský spojenec životně důležitý. 

Ocenit dohodu by podle něj měly i země mezi Německem a Ruskem – tedy ty,  jejichž zákonodárci prohlášení podepsali. Jejich největší nadějí totiž je pevné zakotvení Německa na Západě. Navíc si profesor myslí, že změny prováděné v ekonomice pod zelenou vlajkou oslabí reálný ekonomický význam plynovodu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka na traktoru? Nikdy jsme ho tu neviděli, divili se moravští sousedé

19:27 Jurečka na traktoru? Nikdy jsme ho tu neviděli, divili se moravští sousedé

Slušný, příjemný, ale až neviditelný. Tak popisují Mariana Jurečku obyvatelé Rokytnice u Přerova, kd…