Z milionových sankcí to snížíme na tři sta tisíc maximálně, oznámil v ČT Vojtěch k trestům za nevydávání eReceptů

16.12.2018 15:48

Babišův kabinet se v programovém prohlášení zavázal k elektronizaci zdravotnictví. Jako první krok od letošního ledna funguje povinný elektronický recept. Těm lékařům, kteří eRecepty odmítají, dosud žádné postihy nehrozily. To se ale má změnit už od Nového roku. Za nevydávání eReceptů mají hrozit poměrně vysoké pokuty. Hosty druhé části nedělních Otázek Vaclava Moravce byli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a člen sněmovního zdravotnického výboru Jaroslav Dvořák (SPD).

Z milionových sankcí to snížíme na tři sta tisíc maximálně, oznámil v ČT Vojtěch k trestům za nevydávání eReceptů
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

V současnosti nepoužívá eRecepty několik stovek lékařů. Jedná se zejména o starší lékaře na venkově. Prezident České lékařské komory Milan Kubek zdůrazňuje, že situace je velmi vážná. „Pokud pan ministr skutečně po Novém roce z ordinací vyžene lékaře tak drastickými pokutami, nebude za ně náhrada,“ uvedl s tím, že pacienti více ptořebují lékaře než recept do mobilu.

Jen v loňském roce bez náhrady skončilo čtyřiapadesát praktických lékařů. Lékaři tak požadují jediné – eRecepty jako dobrovolnou variantu s tím, že pacient má právo si nepřát, aby jeho citlivé osobní údaje kolovaly po internetu. A lékař by měl mít možnost rozhodnout se vystavit recept klasickým způsobem.

Ministr zdravotnictví Vojtěch otevřel debatu se slovy, že nevidí žádný důvod vyhovět požadavkům, které uvedl prezident České lékařské komory. „Na základě tvrdých dat, ne dojmů, je zřejmé, že eRecept se osvědčil,“ uvedl s tím, že drtivá většina receptů už je běžně předepisována ve formě elektronického receptu.

To, že si na to pacienti již zvykli, prý dokazuje i počet sms zpráv, kterými je možné posílat elektronický recept. „Vše to strmě stoupá a už dnes vidíme, že reakce jsou skutečně pozitivní. Jak ze strany odborné, tak ze strany laické veřejnosti,“ stojí si za svým Votěch.

Připomíná zároveň, že pokud má mít elektronický recept do budoucna smysl, chtějí jej dále rozvíjet skrze tzv. lékový záznam. Tedy možnost sdílet informace o předepsaných lécích napříč ošetřujcími lékaři daného pacienta. „Je opravdu nutné, aby zde byla všechna data. Není možné, aby tam byla pouze nějaká, když chceme, aby péče byla bezpečná a kvalitní,“ připomněl ministr zdravotnictví.

Elektronický recept je povinný od ledna 2018, ale bez sankcí. Od 1. ledna 2019 se to ale již změní a sankce budou udělovány. „I když byl ale bez sankcí a dobrovolný, tak jej začali lékaři hojně využívat. Nemyslím si, že by se tímto vyhnali starší lékaři z ordinací. Dělali jsme analýzy, které nepotvrdily teze, že by starší lékaři neuměli používat eRecepty,“ vyvracel Vojtěch předchozí slova prezidenta České lékařské komory.

O slovo se přihlásil člen sněmovního zdravotnického výboru Jaroslav Dvořák z SPD, který dával pozměňovací návrh na to, aby eRecepty byly dobrovolné. Poslanci však jeho návrh už letos v lednu zamítli. Nyní připustil, že i když je stále přiznivcem nepovinnosti eReceptu, je jeho přiznivcem jako principu. „Sám jej jako lékař na sto procent využívám, posílam i smsky a e-maily. Pacienti si to chválí,“ připustil.

Pokud však podle něj existují nějací starší lékaři, dal by jim Dvořák rád šanci v dobrovolnosti. „Zákon se musí ale respektovat a dodržovat, tohle už je vlastně vše dané. Vedeme už jen teoretické diskuse,“ mávl rukou.

Kdyby se od tvrdých sankcí ustoupilo a oddálilo se to o dva, o tři roky, vůbec nic by se přece nestalo, namítl Leoš Heger z TOP 09. Systém se podle něj za krátkou dobu zaběhl velmi dobře. Ted je podle něj daleko důležitější, než bojovat s lékařskou komorou, soustředit spíše tlak na úložiště systému eReceptu a přístupnost vůči pacientům. „Pokud se tohle podaří, tak zcela jistě pacienti i lékaři to začnou sami využívat na sto procent,“ věří Heger a dodává, že by mohli pacienti dostat i nějaké bonusy, pokud by dovolili, aby se jejich data kontrolovala.

„Ten represivní tlak a sankce nejsou nezbytně potřeba,“ podíval se Heger na Vojtěcha s tím, že ti lékaři tam pak budou v naprosté minoritě a nezabrání to konečnému řešení zmíněného úložiště, které podle něj může navíc fungovat velmi úspěšně, aniž by muselo pokrýt sto procent pacientů. „V životě se přece sta procent všude dosahuje vždy velmi těžko. Tohle přece za tu válku nestojí,“ poznamenal.

Vojtěch reagoval s tím, že represe se skutečně nechystají. Zmínil, že sankce jsou milionové, ale nyní navrhují snížení maximální sankce od nuly až na tři sta tisíc. Nikdo se prý nemusí obávat, že by za nepředepsání jednoho eReceptu dostal maximální sankci. „Sankce nastanou jedině v případě, pokud například někdo bude vyloženě systematicky ignorovat zákonnou povinnost po dlouhou dobu,“ přislíbil.

Snížení sankce z milionu na tři sta tisíc prý mají v návrhu novely zákona o léčivech, která primárně řeší sdílený lékový záznam. Návrh je nyní v Poslanecké sněmovně. „K 1. lednu se to nejspíše nestihne, budeme pracovat na tom, aby případné sankce byly rozumné. Aby v podstatě nebyly žádné a byly nejdříve řešené nějakou domluvou,“ řekl.

Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv dá doporučení, aby se od 1. kedna 2019 řídil tím, že v buducnu bude v zákoně snížená hrozba milionových sankcí na maximálně tři sta tisíc, a aby s tímto faktem tak už od 1. ledna 2019 pracoval.

Ta povinnost je podle Vojtěchových slov skutečně důležitá. Počítá s tím, že listinné recepty se budou stále objevovat, jelikož zákon počítá s řadou výjimek. „Jako když jde lékař k pacientovi na návštěvní službu, nefunguje internet, nebo úložiště. Tady lékař vypíše klasický recept a ten se bude v lékárnách digitalizovat,“ zopakoval na závěr s tím, že pokud nebude v úložišti sto procent dat, pak lékový záznam nemá smysl a lékař by nevěděl kompletní farmakoterapii a co pacient užívá za léky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka

4:34 Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka

„Vzniká vláda, která když se dožije dvou let, bude ráda. Proč? Jdou do vlády v nejhorší situaci od r…