Z toho čísla jsme si sedli na pr*el a ještě nevstali. PL zjistily, kolik peněz dostává Transparency International. Víme jména, firmy, ministerstva, všechno

17.12.2018 9:26 | Zprávy

Nezisková nevládní organizace bojující proti korupci, Transparency International (TI), zveřejnila podklady, které poslala Evropské komisi kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Poukazovala v nich například na to, že ačkoliv český předseda vlády oficiálně vložil své firmy do svěřenských fondů, stále je uživatelem výhod spojených s vlastnictvím firmy. ParlamentníListy.cz ovšem byly zdrojem přímo z Bruselu upozorněny na skutečnost, že podněty TI mohou být vedeny i jinými zájmy. Ano, jde samozřejmě o peníze.

Z toho čísla jsme si sedli na pr*el a ještě nevstali. PL zjistily, kolik peněz dostává Transparency International. Víme jména, firmy, ministerstva, všechno
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Ondráčka, bývalý ředitel Transparency International ČR

„Chceme vysvětlit vlastně všechny další kroky, které budou následovat ze strany Komise vůči dotacím pro Agrofert, a scénáře, které můžou následovat v následujících týdnech. A zároveň chceme taky zveřejnit informaci, že v pondělí podáme podnět na dalšího politika pro jeho střet zájmů,“ řekl před několika dny ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. Ten se svého času mimo jiné ucházel o post ministra vnitra. Neúspěšně.

Naše redakce, jak jsme už uvedli, získala podklady z Bruselu, které ovšem nejsou mířeny na společnost Agrofert nebo premiéra Babiše, ale právě na zmíněnou Transparency International. Důvod?

„Dobrý den, posílám Vám do Prahy podklady, aby i čeští občané věděli, jaké peníze mohou téct do takzvané neziskovky. Ono totiž bude z tabulky, kterou přikládám, vidět, že platí heslo – koho chleba jíš, toho píseň zpívej,“ řekl náš zdroj, jehož identitu jsme se rozhodli po vzájemné domluvě tajit.

ParlamentníListy.cz již v pondělí ráno oslovily všechny subjekty na území České republiky s dotazy, proč vlastně peníze do TI poslaly. Zajímalo nás i to, kdo o převodu finančních prostředků rozhodl. Stranou našeho zájmu nezůstávají ani jednotlivé resorty, Úřad vlády či soukromé společnosti, jako je například SKANSKA.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Německo je potvrzený deep state.“ Bystroň k prohlášení AfD za extremisty

12:15 „Německo je potvrzený deep state.“ Bystroň k prohlášení AfD za extremisty

Německý Spolkový úřad (BfV) na ochranu ústavy, což je svého druhu obdoba české BIS, označil nejsilně…