Za Havla nám svět naslouchal, vzpomíná prezidentský kandidát Fischer. Uprchlíky bychom měli přijímat, nad jmenováním trestně stíhaného premiéra by velmi váhal

5. 10. 2017 17:28

Někdejší velvyslanec ve Francii Pavel Fischer se rozhodl kandidovat na prezidenta. V rozhovoru pro iDnes.cz se vyjádřil např. k uprchlické krizi a k jmenování Andreje Babiše premiérem. Oficiálně prý ohlásil kandidaturu až dnes, symbolicky v den 81. narozenin prvního českého prezidenta Václava Havla.

Za Havla nám svět naslouchal, vzpomíná prezidentský kandidát Fischer. Uprchlíky bychom měli přijímat, nad jmenováním trestně stíhaného premiéra by velmi váhal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Pavel Fischer

„Já se domnívám, že Václav Havel tím, co dokázal, vrátil Českou republiku na mapu světa. Je důležité si připomenout, že to bylo období, kdy naší zemi bylo rozumět a naší zemi naslouchali. Třeba v zahraniční politice odpracoval obrovský kus práce a na to rozhodně chci navazovat,“ začal rozhovor.

Když měl však říci, proč by byl lepším prezidentem než např. Jiří Drahoš, zaváhal. „Neumím odpovědět,“ řekl krátce. Ví ale, čím by se lišil od stávajícího prezidenta Miloše Zemana. Zaměřil by se na upevňování vztahů České republiky s partnery v NATO a v EU, Jistěže je třeba rozvíjet vztahy i s jinými partnery, ale neměli bychom zapomínat, kam civilizačně náležíme.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jako člen EU bychom se prý také měli podílet na řešení uprchlické krize a to i tím, že přijmeme část uprchlíků. „Pokud jsme se k tomu zavázali, tak bychom ten závazek měli splnit,“ uvedl k systému kvót. Vyjádřil také názor, že jsme se mohli vyhnout řízení, které nejen s Českem zahájila Evropská unie. „Dalo se to odehrát chytřeji a mazaněji, abychom neměli za to sankce.“ Doporučil však také předefinovat definici uprchlíka a migranta, protože formulace, o které se opíráme dnes, se rodily v úplně jiné situaci.

Celý rozhovor naleznete zde

Došlo i na otázku sestavování vlády. Fischer odvětil, že by premiérem jmenoval člověka, který by se zaručil většinou hlasů v Poslanecké sněmovně. Navíc by tento člověk měl být schopen  onu politickou většinu v Poslanecké sněmovně řídit a musel by ctít Ústavu ČR. Dal by si prý ale velký pozor na to, zda bude jmenovat trestně stíhaného politika premiérem. „Nejmenoval, pokud by byla možnost zajistit takovou vládu, která se opře o dostatečnou většinu a bude respektovat ústavní pořádek v naší zemi,“ uvedl Fischer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…