Za Trumpa funguje Washington trochu jinak. Nový velvyslanec Kmoníček prozradil více

5. 4. 2017 21:56

Nový velvyslanec USA v Česku Hynek Kmoníček poskytl rozhovor Českému rozhlasu. Prozradil, jak v USA rezonuje kauza porna na počítači prezidenta Miloše Zemana, a naznačil, co se možná Trump naučil od mladého politika TOP 09 Dominika Feriho. Jelikož se Kmoníček nevnímá úplně jako klasický diplomat, který by měl rád klidné vody, ve Washingtonu Donalda Trumpa se mu líbí.

Za Trumpa funguje Washington trochu jinak. Nový velvyslanec Kmoníček prozradil více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA
reklama

„Spojené státy jsou zemí, která drží v rukou 75 procent vojenského rozpočtu této planety,“ podotkl Kmoníček hned v úvodu rozhovoru. Spojené státy jsou pro nás důležité především z hlediska bezpečnosti. Proto Kmoníčka působení ve Washingtonu lákalo. Lákalo ho navíc sloužit ve Washingtonu za časů 45. prezidenta USA. „Já mám rád, když to není úplně standardní, diplomatické a předvídavé... Mně se líbí možnosti, které dává dravý proud,“ usmíval se v rozhovoru.

Ve Washingtonu mu prý pomáhá, že coby diplomat zůstal poradcem prezidenta Zemana. Američané si prý sice uvědomují, že zahraniční politiku určuje vláda, ale prezident směřování zahraniční politiky ovlivňuje.

„To, že zůstávám i nadále poradcem prezidenta, mi v USA strašně pomáhá, protože oni vědí, že když mi něco řeknou, tak to půjde rovnou k prezidentovi,“ podotkl Kmoníček. Běžně je to tak, že nějaké vyjádření ve Washingtonu se adresátům dostane až za mnoho týdnů – přes různé náměstky, ředitele odborů a tak podobně, až k prezidentovi České republiky. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Host věnoval pozornost také chystané návštěvě prezidenta Zemana v USA. „Já předpokládám, že to jednání by mělo být ve Washingtonu, v Bílém domě. Mělo by to být pracovní setkání Donalda Trumpa a Miloše Zemana, případně ještě s několika aktéry.“

Takhle se to nedělá, křičí mnozí. A Kmoníček odpovídá...

Kmoníček uznal, že je dnes poměrně složité domluvit si schůzku v Bílém domě, ale smetl ze stolu všechny kritiky, které zachytil v českém tisku. Kritici často tvrdí, že takto složitě se schůzka dvou prezidentů nedojednává. „Takhle se to nedělalo, ale teď se to tak dělá. Bude to ta nejužší možná forma návštěvy,“ podotkl Kmoníček.

O netradičním přístupu Donalda Trumpa v oblasti zahraniční politiky se prý přesvědčil i japonský premiér, který s Trumpem jednal o zahraniční politice v obchodním domě na Floridě. „A jaké bylo překvapení jeho a kolemjdoucích nakupujících, když v jednom místním obchoďáku hovořili o raketové krizi ohledně Severní Koreje a lidé si je kolem toho vesele fotografovali.“

Pár slov padlo také ke kauze dětského porna na počítači prezidenta Zemana. Podle Kmoníčka je to stará věc. Protože je čas, kdy začnou prezidentské kampaně, tak kolem toho všichni tancují, ale mezinárodní politiku a vzájemné vztahy takové kauzy neovlivňují. Prezident prostě nemá žádný e-mail, nemá žádný mobil. „Víte, i tu nejstarší Nokii můžete odposlouchávat. Dokonce i starou Nokii kancléřky Merkelové. Jedinou Nokii, kterou nemůžete odposlouchávat, je ta, kterou vůbec nemáte, což je případ Miloše Zemana,“ řekl jasně Kmoníček.

Celý rozhovor naleznete zde.

V Česku se toho řeší hodně, jenže pro svět je z toho, co si řešíme tady, důležitý jen zlomek. Podle Kmoníčka to jsou asi tak dvě promile. A mezi tato dvě promile rozhodně nepatří slova Miloše Zemana o dětském pornu na jeho počítači. „Kdyby se mě na americkém ministerstvu zahraničí zeptali na něco tak obskurního, začnu váhat nad kvalitou jejich podkladových materiálů,“ shrnul Kmoníček.

Považuje za důležité jiné věci. Třeba připomenout Donaldu Trumpovi, že ho Miloš Zeman podpořil jako jediný politik dlouho před ostatními prezidenty a premiéry EU. Toto Trumpovi bylo připomenuto i v okamžiku, když zrovna telefonicky hovořil s prezidentem Zemanem.

Co se možná Trump naučil od Dominika Feriho

Když se podíváme na vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa s médii, lze v kostce říci, že jim vyhlásil válku. A média mu to teď vracejí. V praxi to vypadá tak, že čtenáři New York Times či Washington Post mají pocit, že Trump může každým dnem končit v úřadu. Až tak je podle zmíněných deníků příšerný. Jenže pak si pustíte nějaké rádio v Kentucky a z něj získáte pocit, že rozzuřený dav si to chce vyřídit se strašlivou redakcí New York Times. Ani jeden z těchto výkladů neodpovídá realitě.

Trump se zkrátka naučil obcházet tradiční média tím, že nekomunikuje s Američany přes redakce těchto tradičních deníků, ale oslovuje voliče přímo – přes sociální síť Twitter.  

„To je něco, co bychom čekali u pětadvacetiletého Dominika Feriho, já nevím, kolik je Dominikovi, ale předpokládám, že nějak takhle, ale rozhodně bychom to nečekali od sedmdesátiletého Trumpa. Vidíte, jak je učenlivý,“ poznamenal na adresu Trumpa Kmoníček. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Patočka má sám velký problém. Co se snažil schovat šaškováním proti Křečkovi?

21:21 Patočka má sám velký problém. Co se snažil schovat šaškováním proti Křečkovi?

Publicistka Karolína Stonjeková se pustila do bývalé ombudsmanky Anny Šabatové a Jakuba Patočky, vel…