Za krácení daní mají být vyšší tresty, trestná bude i příprava

15.04.2013 19:52

U trestného činu krácení daní by mělo být napříště trestné nejenom spáchání či pokus o ně, ale už i samotná příprava k činu. Novela trestního zákoníku, kterou ve středu projedná vláda, také zvyšuje tresty za závažné daňové úniky. Ministerstvo spravedlnosti si od návrhu slibuje efektivnější postih těchto skutků, a to mimo jiné i v oblasti černého trhu s lihovinami nebo cigaretami.

Za krácení daní mají být vyšší tresty, trestná bude i příprava
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.
reklama

Příprava krácení daní byla trestná podle starého trestního zákona, který byl účinný do konce roku 2009. Nový trestní zákoník ji nepostihuje. Znovuzavedení trestnosti přípravy by podle ministerstva pomohlo policistům, kteří na tento problém opakovaně upozorňují.

Na černém trhu s alkoholem si pachatelé nejprve opatřují prostředky pro pozdější páchání trestné činnosti, například účelově upravují výrobní zařízení na zpracování lihu, opatřují si etikety a obaly anebo denaturovaný líh. "Následky této trestné činnosti nejsou pouze ve finanční oblasti, ale dochází i k újmám na lidském zdraví i životě," uvedl úřad v důvodové zprávě k návrhu. V Česku od podzimu zemřely po vypití nekvalitního a zřejmě nelegálně vyrobeného alkoholu čtyři desítky lidí. Poškozených, kteří požili otrávený alkohol, je přes 120.

Zvýšené trestní sazby

V přípravné fázi činnosti přitom policisté v současné době nemají možnost pachatele postihnout. Podobné je to například při odhalení nelegální výrobny tabákových výrobků dříve, než dojde k distribuci produktů. Pachatelé zůstanou bez postihu a policie jim ani nemůže zabavit výrobní stroje.

Novela také zavádí vyšší tresty. Pokud pachatel způsobí činem škodu nejméně 500.000 korun, hrozí mu namísto původních osmi let deset let vězení. U škody dosahující částky pěti milionů korun se trestní sazba zvyšuje z deseti na 12 let odnětí svobody.

Daňová kriminalita v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 2009 policie šetřila 574 případů krácení daně, loni to bylo už 916.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

21:20 Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polariza…