Za násilí na Ukrajině může vláda, říká Zaorálek a vyhrožuje sankcemi

19.02.2014 21:01

Česká vláda je pro zavedení sankcí vůči lidem zodpovědným za násilí na Ukrajině. Není podle ní možné, aby do členských států Evropské unie mohly takové osoby cestovat. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), podle něhož hlavní zodpovědnost nese ukrajinská vláda.

Za násilí na Ukrajině může vláda, říká Zaorálek a vyhrožuje sankcemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

V Bruselu chce ve čtvrtek jednat o seznamu lidí, kterých by se zákaz týkal. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mají sankce platit i pro prezidenta Viktora Janukovyče.

Situace dospěla do takového bodu, kdy podle Zaorálka není možné pouze slovně kritizovat ukrajinskou stranu, která je zatím k výzvám hluchá. „Je třeba vytvořit nějaký seznam lidí, kterým není možné poskytnout víza a přístup do členských států Evropské unie," nechal se slyšet šéf diplomacie. Osmadvacítka podle něj již má představu, jak by seznam mohl vypadat, mají na něm být desítky jmen.

Odpoledne si Zaorálek předvolal velvyslance Ukrajiny v Česku Boryse Zajčuka. Sdělil mu, že metody používané proti demonstrantům v Kyjevě a dalších městech jsou naprosto nepřijatelné. Všechny demonstranty není možné podle Zaorálka označovat za radikály a vyhlášení „antiteroristické" operace, které je faktickým zavedením výjimečného stavu, jen eskaluje napětí, uvedl ministr v tiskové zprávě, ve které informoval o setkání s velvyslancem. Pokus o nasazení armády je snahou postavit ji proti ukrajinskému obyvatelstvu, za nějž ponese prezident Viktor Janukovyč odpovědnost, doplnil Zaorálek.

Připravovanou návštěvu Janukovyče v Česku by zvážil, řekl již před schůzkou. Podobně se dnes vyjádřil i Hrad, se kterým šéf diplomacie postup konzultoval.

Chystané sankce, pro něž se již vyslovilo několik evropských zemí, by podle Zaorálka mohly postihnout i vklady zodpovědných představitelů režimu v evropských bankách. Ministr, který také uvedl, že Česko již do východoevropské země vyslalo lékaře a zvažuje i další pomoc, je na každý pád proti plošným sankcím, které by dopadly i na obyčejné Ukrajince.

Cílem sankcí má být podle Sobotky okamžité zastavení násilí, stažení silových složek, které jsou ve střetu s demonstranty, a návrat k politickému řešení. Cestovní omezení by se podle něj mělo vztahovat i na ukrajinského prezidenta. „Je potřeba si uvědomit, že na Ukrajině je prezidentský nebo poloprezidentský systém, to znamená pan Janukovyč je klíčová postava z hlediska domácí politiky na Ukrajině a nepochybně nese velmi silnou odpovědnost za to, co se dnes na Ukrajině děje," řekl k tomu.

Zaorálkův předchůdce ve funkci ministra zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) dnes v prohlášení uvedl, že ho eskalace násilí na Ukrajině děsí. Čelní představitelé Evropské unie i ČR by se podle něj měli snažit co nejvíc přispět k utlumení násilí a zprostředkování přijatelného kompromisu. Jeho stranický kolega Miroslav Kalousek uvedl, že zadal advokátní kanceláři, aby zpracovala podnět Nejvyššímu státnímu zastupitelství ČR a příslušným institucím EU, aby prošetřily, zda se prezident Janukovyč nedopustil zločinů proti lidskosti.

Zaorálek dnes také zmínil informace, podle nichž do přeplněných nemocnic vnikají jednotky, které zraněné odpojují od přístrojů a vlečou je neznámo kam. „Nejenom, že krvavá lázeň je uprostřed Kyjeva, ale ty nepokoje zachvacují celou zem," řekl také s tím, že se mu o „otřesných" událostech nehovoří snadno.

Informace o tom, že by na Ukrajině byli ohrožení Češi, v tuto chvíli šéf diplomacie nemá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Horko na rozhlasové Radě kvůli rozhovoru s Klausem: Dezinformace od Bakaly, všichni víme. Máte v očích pravdu a lásku, třeba z toho vyrostete

7:25 Horko na rozhlasové Radě kvůli rozhovoru s Klausem: Dezinformace od Bakaly, všichni víme. Máte v očích pravdu a lásku, třeba z toho vyrostete

Stížnost Václava Klause se bude na Radě ČRo projednávat až na červencové schůzi. Své názory však něk…