Za nízké ceny nízká kvalita. To přinesla novela zákona o veřejných zakázkách

12.10.2013 17:15 | Zprávy

Zatím poslední novela zákona o veřejných zakázkách, platná od loňského dubna, přinesla extrémně nízké ceny. Kvůli tomu ale klesá kvalita těchto zakázek. Největší problém to může způsobit hlavně u stavebních prací. Novela bohužel nesplnila svůj hlavní cíl – zvýšit transparentnost. Soutěže totiž podle úředníků zůstaly neprůhledné.

Za nízké ceny nízká kvalita. To přinesla novela zákona o veřejných zakázkách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Zadavatelé veřejných zakázek, tedy státní úřady a samosprávy, si současnou praxi při tendrech většinou pochvalují. Zájemci o zakázku totiž často přicházejí s velmi nízkými cenami, což je zvlášť markantní u stavebních zakázek. Ty se nyní daří vysoutěžit i za méně než polovinu projektované ceny. Hlavně politici ve vedení úřadů a samospráv si to pochvalují a z neznalosti to přičítají současnému znění zákona.

Úředníci se bojí sporů kvůli netransparentnosti

Ten přitom nikomu nenařizuje, aby hodnotil nabídky pouze podle ceny. „Problém nízkých cen je vyvolán objektivní situací na trhu, kde došlo ke zvýšení konkurenčního boje v souvislosti s ekonomickou krizí a se snižováním vládních výdajů. Není to nic specifického pro veřejné zakázky. Institut mimořádné nízké ceny (umožňující vyřadit nabídku kvůli výrazně nízké ceně - pozn. red.) navíc v zákoně už je. Jde jen o to, že se obtížně aplikuje,“ prohlásil před nedávnem náměstek ministra pro místní rozvoj Jiří Nováček.

Letošní průzkum poradenské společnosti Otidea mezi více než 450 úředníky státních orgánů, krajů, měst a obcí zadávajících veřejné zakázky však odhalil, že se úředníci bojí sporů kvůli netransparentnosti výběrových řízení. Celých 80 procent zadavatelů veřejných zakázek proto stále používá jako základní hodnotící kritérium nejnižší nabídkovou cenu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: lze, čtk

A co že bude mít Bulharsko EURO?

Co dobrého to občanům přinese? Stačí se podívat třeba na Chorvatsko, které kvůli přijetí EURA podražilo - nejen pro turisty, ale i pro místní. A jestli si tak chcete brát příklad z ostatních, proč si ho neberete i v tom, jaká je téměř ve všech ostatních členských státech životní úroveň a jaká je u n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba ve studiu PL: Možná nezbyde, než zadrátovat hranice s Německem

20:44 Senátor Hraba ve studiu PL: Možná nezbyde, než zadrátovat hranice s Německem

„Schengen je mrtvý,“ říká v pořadu Rozhovory PL senátor Zdeněk Hraba. V rozhovoru varoval před zneuž…