Za pět, Beku. Ministr dostal od učitelů nepěkné vysvědčení

03.02.2024 12:15 | Zprávy

Školní rok je ve své polovině a stejně jako žáci základních a středních škol dostali vysvědčení, dostal od učitelů vysvědčení i ministr školství Mikuláš Bek (STAN). A výsledek? Propadl.

Za pět, Beku. Ministr dostal od učitelů nepěkné vysvědčení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství Mikuláš Bek (STAN)

S ministerskou prací Mikuláše Beka je nespokojena většina učitelů. Podle ankety ve facebookové skupině Pedagogové sobě by si Mikuláš Bek (STAN) za svou práci na Ministerstvu školství zasloužil nedostatečnou.

Až 81 % učitelů by mu dalo na pololetní vysvědčení pětku. Od 18 % pedagogů by si vysloužil čtyřku. A od 1 % učitelů by ho hodnotilo trojkou.

S výslednou průměrnou známkou 4,7 se jedná o nejhůře hodnoceného ministra školství v historii anket spolku Pedagogický komora. U učitelů by současný ministr školství propadl.

Za pět by od učitelů dostal především za chybějící 3 miliardy korun na platy nepedagogů. Vláda schválila v týdnu 3,9 miliardy korun pro ministerstvo školství. Na platy nepedagogických pracovníků ve školství původně chybělo ve státním rozpočtu pro rok 2024 celkem 6,8 miliardy korun oproti předchozímu roku. I kdyby šla celá částka 3,9 miliard korun na platy nepedagogů, stále budou chybět skoro 3 miliardy korun oproti loňsku. To by znamenalo snížení platů kuchařek, školníků, uklízeček a dalšího personálu škol o více než 10 % oproti roku 2023.

Ministr Bek se na řešení financí „zasekl“ na celé pololetí. První verze letošního rozpočtu, ve které bylo oproti loňsku seškrtáno skoro dvanáct miliard, byla představena shodou okolností právě 1. září, na začátku školního roku.

Ministr čelil stávce i protestům z řad obcí a krajů, na které se pokusil břemeno platů nepedagogických pracovníků přenést.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Green Deal

Dobrý den, obracím se na vás jako na zastánce tohoto paktu nebo co to je. Můžete mi říci, kde třeba většina z nás má brát peníze na auta bez spalovacích motorů? Neměla by tedy minimálně EU lidem na nová auta nějak přispět? Myslíte si, že si je lidé u nás, kteří vydělávají kolem 20 tisíc měsíčně moho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Neziskovky, ekonomický vítěz Zeleného údělu. Právník dodal podrobnosti

21:36 Neziskovky, ekonomický vítěz Zeleného údělu. Právník dodal podrobnosti

„Příkazy, zákazy, zátěž…,“ shrnuje důsledky Green Dealu právník specializující se na právo Evropské …