Za předčasné volby na Slovensku se demonstruje nejen v Bratislavě, ale i v Praze a v Brně

16.03.2018 18:59

Stovky lidí se dnes vpodvečer sešly v horní části pražského Václavského náměstí. Se slovenskými vlajkami a transparenty demonstrují za předčasné volby na Slovensku. Policie odklání dopravu. Demonstrace byla původně svolána proti vládě Roberta Fica, který ve čtvrtek podal demisi. Nyní je tématem vyhlášení předčasných voleb. Zhruba 500 lidí se dnes ze stejného důvodu sešlo i v Brně. Na Slovensku však opět demonstrují tisíce lidí.

Za předčasné volby na Slovensku se demonstruje nejen v Bratislavě, ale i v Praze a v Brně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace za lepší Česko a Slovensko v reakci na vraždu slovenského novináře Jana Kuciaka

Demonstrace se konají především v Bratislavě a vdalších slovenských městech. Po Ficově rezignaci sestavuje nový kabinet současná tříčlenná koalice.

Podle organizátorů pražského protestu může ale důvěryhodná vláda vzejít pouze z předčasných voleb. „Žádná rošáda nemůže vrátit důvěru občanů,“ řekl v úvodu jeden z organizátorů.

Převážně mladí lidé zaplnili prostor náměstí pod sochou sv. Václava až po stánky v horní části Václavského náměstí. V rukou mají slovenské vlajky a transparenty s nápisy například „Fico je Mečiar, Babiš je Fico“, „Pravda nikdy nezomre“ nebo „Divadlo prenechajte umelcom“. Na podiu se střídají řečníci, akci podpořil hudební produkcí mimo jiné Miro Žbirka.

V Brně tvořili většinu demonstrujících slovenští studenti tamních vysokých škol. Od řečnického fóra zazněl mimo jiné názor, že odstoupení slovenského premiéra Fica by nebylo bez občanského tlaku v ulicích možné. Řada lidí měla transparenty s nápisy vyjadřujícími obdobné postoje jako lidé shromáždění v Praze.

Demonstrace se v českých i slovenských městech konaly už minulý týden, lidé odsuzovali Fica a vyzvali ho k odchodu. Demonstranti také požadují nezávislé vyšetření vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…