Za průtahy se stavbami nemohou aktivisté, ale složitá legislativa. Bývalý ministr a kandidát TOP 09 promluvil o životním prostředí

12.10.2017 19:21

Český geochemik, bývalý ministr životního prostředí, spoluzakladatel ODS a kandidát do senátu za TOP 09 Bedřich Moldan usedl ve čtvrtečním Interview ČT24 proti moderátorce Světlaně Witowské a rozpovídal se o stavu životního prostředí v Česku.

Za průtahy se stavbami nemohou aktivisté, ale složitá legislativa. Bývalý ministr a kandidát TOP 09 promluvil o životním prostředí
Foto: top09.cz
Popisek: Kandidát do Senátu za TOP 09 a Starostové na Náchodsku Bedřich Moldan

Moldan se před kamerami ČT rozpovídal o situaci životního prostředí v České republice. Sice nám prozatím nehrozí, že se z Česka stane savana, ale skladba českých lesů se prý musí změnit. Co nejrychleji. Měli bychom mít na území především listnaté stromy. „Mluvíme o desetiletích,“ upozornil Moldan. Smrky jsou sice výhodné pro dřevaře na zpracování, ale prý si budeme muset zvyknout na to, že jehličnatých lesů u nás bude ubývat. Zvláště kůrovec si prý v Česku dělá, co chce, zvlášť v panujícím suchu se mu prý dobře daří.

Proto je namístě začít vysazovat spíše listnaté lesy, byť proměn, které to do české krajiny přinese, se dožije málokdo z nás.

České životní prostředí by se však dalo vylepšit i jinak. Škodí nám prý emise sloučenin síry, byť se jejich množství podařilo snížit, či oxidy dusíku, s nimiž se potýkáme kvůli dopravě. Pokud jde o stav ovzduší v Česku, jsme prý mírně pod průměrem EU a pod tento průměr nás strhává především situace na Ostravsku. „To Ostravsko bohužel patří k nejznečištěnějším částem Evropy,“ varoval Moldan.  

Nijak slavné to prý s ovzduším není ani ve velkých městech. Podle Moldana by teoreticky mohlo Praze pomoci opatření, že by jeden den do města vjížděla auta se sudou SPZ a druhý den s SPZ lichou. Host sice uznal, že by to městu mohlo pomoct, ale nijak významně.

Nakonec došlo i na stavbu dálnic v Česku. Někteří lidé tvrdí, že stavbu dálnic brzdí ekologičtí aktivisté, ale podle Moldana je problém jinde – v komplikované legislativě okolo vlastnictví pozemků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …