Za „ruský pohled“ sankce a ztráta majetku. EU potrestala novináře

28.05.2025 12:10 | Monitoring

V rámci 17. balíčku evropských protiruských sankcí jsou zmíněni i tři publicisté. Dva Němci a jeden Turek. Sankce na ně dopadly, protože se rozhodli informovat o ruské agresi proti Ukrajině z ruského pohledu. Je to v pořádku? Podle amerického publicisty Michaela Shelenbergera nikoliv. Také ekonom Pavel Šik se domnívá, že je to za hranou. Šik má za to, že snaha sankcionovat blogery a publicisty nemá nic společného s demokracií.

Za „ruský pohled“ sankce a ztráta majetku. EU potrestala novináře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Anketa

Otakar Foltýn stále tvrdí, že použitím slova „svině“ nepochybil. Měl by se za to nakonec omluvit?

95%
2%
hlasovalo: 4141 lidí
Americký publicista Michael Shelenberger upozornil, že EU v rámci 17. balíčku protiruských sankcí zakázala na své území vstoupit třem novinářům. Dvěma německým a jednomu tureckému. Údajně proto, že popisovali ruskou agresi proti Ukrajině z ruského pohledu. Dva Němci jsou blogeři Aline Lippová a Thomas Roeper.

„Evropa tvrdí, že respektuje svobodu slova a demokracii, ale není tomu tak. Francie chce zavřít kandidáta na prezidenta. Rumunsko zrušilo prezidentské volby. Německá špionážní agentura šířila mylné informace o největší opoziční straně. A nyní EU zakázala tři novináře za legální projevy,“ napsal Michael Shelenberger na sociální síti Facebook.

Narážel na kauzu francouzské kandidátky na prezidentku Marine Le Penové, která byla odsouzena za zneužití peněz EU. Součástí rozsudku je i zákaz ucházet se o veřejné funkce, který zasahuje i do doby, kdy ve Francii proběhnou prezidentské volby.

Anketa

Premiér Fiala se omluvil voličům za zvýšení daní. Nevěděl prý, že bude válka. Přijímáte jeho omluvu?

hlasovalo: 25572 lidí
Narážel na rumunské prezidentské volby, které na konci roku 2024 zastavil rumunský ústavní soud, který od rumunských tajných služeb obdržel informace, že volby byly ovlivněny zahraniční silou zvenčí. Pravděpodobně Ruskem. Prezidentské volby se proto opakovaly, druhé kolo opakovaných voleb proběhlo před pár dny a zvítězil v nich liberální starosta Bukurešti Nicuşor Dan.

Narážel na rozhodnutí Spolkového úřadu na ochranu ústavy, německé obdoby BIS, která dnes nejsilnější německou opoziční stranu Alternativu pro Německo (AfD) označila za pravicově extremistickou. AfD dala obratem najevo, že se proti tomuto označení hodlá bránit soudní cestou.

Na kauzu tří publicistů zahrnutých do 17. balíčku protiruských sankcí upozornila i Společnost na obranu svobody projevu, kterou spoluzakládal i úspěšný tvůrce počítačových her Daniel Vávra.

„Irsko, Francie, Rumunsko, Německo, Polsko, ČR... EU se postupně stává cenzurním jestřábem. Nyní dokonce Brusel zakázal třem novinářům, dvěma německým a jednomu tureckému, vstup do EU a zmrazil jejich bankovní účty jen za to, že reportovali z ruského území. Jak se tedy máme dozvědět např. skutečné příběhy ukrajinských uprchlíků z Donbasu?“ položila otázku Společnost na obranu svobody projevu na sociální síti Facebook.

Anketa

Vážíte si politické zkušenosti a moudrosti Miroslavy Němcové?

1%
98%
hlasovalo: 11649 lidí
Také ekonom Pavel Šik se domnívá, že je to za hranou. Šik má za to, že snaha sankcionovat blogery a publicisty nemá nic společného s demokracií.

„Profil Thomase Roepera na telegramu s ca 120 tisíci sledujícími neznám, blog Aliny Lippové s ca 180 tisíci sledujícími také neznám. Jedná se o dva německé blogery, kteří se rozhodli reportovat ruský pohled z Ruska. Jejich věc. Můžeme to číst, ale nemusíme, můžeme to prohlásit za blbost, proč ne. Ale dát tyhle Němce na sankční seznam EU a zmrazit jim jejich německý majetek, protože to jsou ‚klíčové postavy v šíření proruských narativů v německy mluvícím prostředí‘? To jako fakt? Demokracie? Ani omylem,“ napsal Šik na sociální síti Facebook

Upozornil, že v Číně, v USA, v Rusku a teď už tedy i v EU jsou ostře sledováni a postiženi blogeři, jejichž výstupy mohou představovat hrozbu pro daný stát či společenství.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

Filip Turek byl položen dotaz

Program

Jak by motoristé řešili problémy jako je třeba drahota, nedostupnost bydlení, nízké mzdy, klesající životní úroveň, zastaralé školství? A co byste označili za tři hlavní problémy, které je třeba vyřešit? Přiznám se, že o vás občas slyším, ale zatím jsem jen pochopila, že vám jde hlavně o záchranu au...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 50 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Vy taky?“ „Prodal by i matku.“ Herec Novotný pracuje pro Fialu. Zvedl se vztek

19:19 „Vy taky?“ „Prodal by i matku.“ Herec Novotný pracuje pro Fialu. Zvedl se vztek

Herec a moderátor Michal Novotný společně s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS) pozvali veřejnos…