Za sloh by i Čapek mohl dostat bůra, hodnotí státní maturity Klaus mladší

08.06.2012 19:57

Václav Klaus mladší se už dříve vyjádřil k letošním testům státních maturit jako ke špatně připraveným – vadila mu především matematika. Teď hodnotí i slohovou část. Podle něj je nastavená tak, že i Karel Čapek by dostal trojku nebo „bůra“.

Za sloh by i Čapek mohl dostat bůra, hodnotí státní maturity Klaus mladší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto
reklama

Ředitel Prvního obnoveného reálného gymnázia (PORG) hodnotí letošní státní maturity jako nevydařené. To podle něj ale nevyřeší odvolání ředitele Cermatu Pavla Zeleného, což v pátek učinil ministr školství Petr Fiala.

„Pan Zelený nebyl pod tím tlakem v médiích zrovna obratný,“ připustil v Interview ČT24 Václav Klaus ml. „Existují ale hloupější lidé v republice,“ zastával se Zeleného. Podle něj takové odvolání je, jako kdyby na nějaké pomyslné škole neodmaturovala půlka ročníku, a tak by ředitel odvolal jejich třídního. Podle Klause by jen takový krok nestačil. „Ten za to trochu může, ale ne úplně za všechno,“ dodal. „Odvolání jednoho člověka nic nezmění, podobné legrace můžeme čekat napřesrok.“

Zároveň však podle jeho slov měl ministr „svaté právo“ na to, Zeleného odvolat. Je ovšem otázka, jaká bude budoucnost maturit. „Lidí, kteří v této republice umí dělat testy, není moc,“ pokračoval.

„Většina problémů pramení z toho, že ty testy jsou rozplizlé, nedá se to uřídit,“ kritizoval samotné testy Cermatu. Už dříve Klaus ml. hodnotil v médiích testy z matematiky. Sám si je zkoušel spočítat a téměř mu nestačil čas. „Naprosto odfláknutá příprava testů,“ potvrdil svá slova i v ČT. „Ten test byl průšvihem.“

Podobně negativně hodnotí i slohovou práci. „Centrálně hodnotit 100 tisíc písemek slohů, to je pakárna,“ kritizoval. „To i Karel Čapek by měl trojku nebo bůra, těžko říct.“

Na PORG byly samé jedničky, výjimečně dvojky nebo trojky

Na jeho gymnáziu dopadly maturity v porovnání s jinými dobře, ovšem oproti předchozím rokům to sláva nebyla. Některým studentům to zhoršilo celkovou známku a přidělalo potíže s přijetím na zahraniční univerzity. „Našim studentům to ve většině případů na jedničku stačilo,“ chválil však své žáky. Slohové práce dopadly prý podobně jako všude po republice. „Nic fatálního se v tomto ohledu ale neodehrálo,“ odmítl, že by musel vyloženě protestovat proti testům.

Samotnou myšlenku státních maturit Klaus ml. hodnotí pozitivně. „Je dobře, že stát má měřit něco, do čeho pumpuje sto miliard ročně,“ poukázal na rozpočet resortu školství. Sám by ale samotný koncept maturit částečně změnil. „Já kdybych byl ministr, tak to rozhodnu za odpoledne,“ prohlásil sebevědomě. Ponechal by prý pro všechny povinně cizí jazyk, matematiku a český jazyk. Z něj by ale dělal jen didaktické testy, které by byly rychle opravené – žádné slohové práce.

„Obecně když stát něco dělá, tak to je něco,“ pokrčil ale rameny. Když dopadl třeba IZIP špatně, proč by se měly vydařit státní maturity, ptal se. „Na ministerstvu to je, jako když skočíte do medu. Úředníci tam jsou desítky let, vy potřebujete obrovskou trpělivost nebo strašnou politickou moc.“

Tu podle něj neměl bývalý ministr Josef Dobeš, za něhož Klaus ml. ministerstvu radil. „Dobeš už pak neměl tu moc a šli po něm rektoři a vy, novináři,“ opáčil na moderátorku Barboru Kroužkovou, která však odvětila, že novináři pouze informovali.

Na nového ministra školství Fialu tak čeká právě ještě vysokoškolská reforma, kvůli které rektoři tolik protestovali. „Ta reforma, kterou připravil ministr Dobeš, byla tak měkká… Pro mě až komicky měkká, přesto vzbudila velké emoce,“ prohlásil Klaus. „Jsem na něj zvědavý,“ dodal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vidlák Hřib? Primátor skoro chytil facku. „Hovado, dob*tek“. Šikana a hulvátství? Přesná výpověď z  radnice

8:45 Vidlák Hřib? Primátor skoro chytil facku. „Hovado, dob*tek“. Šikana a hulvátství? Přesná výpověď z radnice

Zastupitelka hlavního města Prahy Alexandra Udženija (ODS) se znovu pustila do křížku s pirátským pr…