Záběry jen pro otrlé. V osvobozeném Izjumu našli v lese stovky hrobů

16.09.2022 10:27

Po osvobození ukrajinského města Izjum bylo v místní lese objeveno pohřebiště se 440 hroby. Informovala o tom stanice SkyNews po rozhovoru s náčelníkem policejního vyšetřovacího oddělení pro Charkovskou oblast Serhijem Bolvinovem. Agentura AP zveřejnila i hororové záběry pohřebiště, které vám přinášíme.

Záběry jen pro otrlé. V osvobozeném Izjumu našli v lese stovky hrobů
Foto: Repro Twitter
Popisek: Ukrajinská protiofenziva u Chersonu

Záběry dřevěných křížů v lese, které připomínají scény z těch nejstrašidelnějších hororů, jsou vidět v materiálu Agentury AP, které vám tímto zprostředkováváme. Upozorňujeme, že to není hezký pohled.

Není to rozhodně první pohřebiště civilistů, které bylo takto objeveno. K tělům, která jsou tam pohřbena, se vyjádřil podle serveru iDnes.cz právě náčelník Bolvinov.

„Je to pro mě opravdu šokující a hrůzné. Je to zločin proti lidskosti. V civilizovaném světě v roce 2022 by to tak nemělo být,“ řekl a pokračoval:

„Víme, že někteří (lidé) byli zabiti, další zemřeli kvůli dělostřelecké palbě, kvůli takzvaným zraněním při výbuchu miny. Další kvůli náletům.“ Doplnil ještě, že přesnou příčinu smrti ale vyjeví až vyšetřování.

Všechna těla z pohřebiště v Izjumu podle policejního náčelníka úřady plánují vyzdvihnout a podrobit je forenznímu vyšetřování. Některá z nich se podle něj zatím nepodařilo identifikovat.

Na některých hrobech jsou příjmení, na některých jsou jen čísla, řekl stanici Nastojaščeje vremja zmocněnec pro pohřešované osoby Kotenko. Na dalších jsou i věnce nebo datum úmrtí, píše iDnes.cz.

„Když bylo ostřelování města, lidé umírali přímo na ulicích. Pohřební služby nevěděly, co je to za lidi, ale přijímaly je a pochovávaly na tomhle hřbitově,“ řekl Kotenko.

Zajímavé je, že záběry tohoto pohřebiště zveřejnily dříve také ruské okupační síly.

„Bylo nám jasné, že se to místo musíme pokusit po osvobození území najít,“ vysvětlil Kotenko. Většina pochovaných lidí podle něj zemřela při dělostřeleckých útocích.

Dodejme, že Ukrajinská armáda při své protiofenzívě dobyla zpět na 6000 kilometrů čtverečných území, které zabraly dříve ruské jednotky. Na tomto území leží v Charkovské oblasti i město Izjum. To navštívil po osvobození i prezident Volodymyr Zelenskyj a vztyčil tam ukrajinskou vlajku.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vánoční přání Ivana Vyskočila: Příchod Krista a odchod protičeské vlády. Někam hodně daleko

7:31 Vánoční přání Ivana Vyskočila: Příchod Krista a odchod protičeské vlády. Někam hodně daleko

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Řvou a obviňují a potom se ani neomluví,“ říká na adresu některýc…