Zachází se tu špatně s lidmi. Ombudsmanka Šabatová má velké plány, jak to změnit

8. 12. 2015 21:21

Ombudsmanka Anna Šabatová chce, aby ČR více bojovala proti špatnému zacházení s lidmi. Děti do šesti let by měly být podle ní místo v kojeneckých ústavech alespoň v náhradních rodinách. Ochránkyně práv navrhuje, aby psychiatrické léčebny evidovaly případy použití omezovacích prostředků u pacientů. Policisté by podle ombudsmanky měli více zvažovat připoutávání zajištěných osob v celách.

Zachází se tu špatně s lidmi. Ombudsmanka Šabatová má velké plány, jak to změnit
Foto: Ivan Noveský
Popisek: Anna Šabatová

„Stát musí také pracovat na zlepšování podmínek v sociálních ústavech i ve věznicích,“ řekla dnes Šabatová novinářům. V lednu to bude deset let, co se český ombudsman věnuje ochraně lidí proti špatnému zacházení. „Bezesporu jsme za tu dobu ušli velký kus cesty, v některých oblastech ale stále máme na čem pracovat," uvedla Šabatová.

V mnoha institucích, hlavně v ústavech sociální péče a ve věznicích, ale podle ní stále scházejí peníze na zvýšení počtu ošetřovatelů a vychovatelů. Na druhé straně je někdy cestou ke zlepšení pouhé proškolení personálu, které není zase až tak finančně náročné, zdůraznila ochránkyně.

Jak často a v jakých případech policisté poutají zadržené v celách?

V minulosti český ombudsman poukázal například na nevhodnost používání síťových lůžek, časté kurtování k lůžkům a nadužívání zklidňujících léků v psychiatrických léčebnách. Prevencí proti těmto a dalším postupům, kdy mohou být pacienti nadbytečně omezováni ve svobodě pohybu, vidí Šabatová v zavedení evidence všech případů použití omezovacích prostředků v ústavech.

„Malé děti do šesti let by měly být nikoli v kojeneckých ústavech, ale s pomocí sociálních pracovníků ve svých či v náhradních rodinách,“ řekla ombudsmanka. Stát se podle ní musí více zasadit o budování chráněných bydlení pro lidi s částečným mentálním postižením a o lepší život seniorů.

Ombudsmanka se zaměří na to, jak často a v jakých případech policisté poutají zadržené v celách. Věznice by podle ní měly být místem nápravy člověka, a to s využitím pedagogů a vychovatelů, a nikoli prostředím, jež mu brání v této změně.

Šabatová opětovně kritizovala plošné osobní prohlídky u vězňů. Prohlídky by podle ní měly být, ale v odůvodněných případech u rizikových vězňů.

Za uplynulých deset let pracovníci kanceláře ombudsmana 365krát navštívili zařízení v ČR, v nichž jsou lidé omezováni na svobodě, aby prověřili jejich životní podmínky. Ze zjištěných nedostatků vzešla doporučení z kanceláře ombudsmana, jak je zlepšit.
Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/sabatova-chce-duslednejsi-ochranu-lidi-proti-spatnemu-zachazeni-20151208.html


Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/sabatova-chce-duslednejsi-ochranu-lidi-proti-spatnemu-zachazeni-20151208.html

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

7:55 Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

Francouzský ekonom Thomas Piketty se zamýšlí nad tím, kam odtékají peníze z Česka. Vzal si k ruce da…