Začnu velet. Takto to není možné, říká Válek z TOPky

27.11.2021 9:42

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) znovu promluvil o plánech vlády Petra Fialy (ODS) pro boj s covidem. Popsal, kde udělala velkou chybu vláda Andreje Babiše (ANO) a zdůraznil, že teď je třeba začít jasně velet a tam, kde se nebudou dodržovat vládní nařízení, rozdávat pokuty. Úkol má i pro lékaře.

Začnu velet. Takto to není možné, říká Válek z TOPky
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Vlastimil Válek

V rozhovoru pro MF Dnes Válek na prvním místě zdůraznil, že je třeba udržet v chodu zdravotnický systém, což v prvé řadě znamená léčit pacienty tak, aby se do nemocnice nemuseli dostat. Rizikovým pacientům se rychle podají monoklonální protilátky. Udržení nemocnic v chodu s sebou nese také přerozdělování pacientů v nemocnicích po celé republice tak, aby tyto byly schopny fungovat a poskytovat péči v maximálním možném rozsahu.

Zbrzdit šíření nákazy bude podle Válka úkolem hygieniků, kteří nejlépe vědí, jaká opatření přijmout, aby se v jejich kraji nárůst počtu nemocných zbrzdil a zastavil. Jiná opatření budou potřeba ve Zlínském kraji a jiná v kraji Středočeském, který je úzce provázán s Prahou. Vláda a hlavní hygienička ČR musí v tomto směru poskytnout hygienikům metodické pokyny, které hygienici využijí jako rámec na řešení konkrétních situací. Velkou chybou vlády Andreje Babiše podle Válka bylo, že takto nepostupovala.  

„Jenom bych ty hygieny okamžitě začal řídit jinak. Pravděpodobně bych se bavil s armádním hygienikem a s armádním epidemiologem a tak, jak je řízena chytrá karanténa, bych stejně, velitelsky, začal řešit i hygieny. Je to o schopnosti a ochotě nařídit a poručit a pak za to nařízení nést odpovědnost. A to toto ministerstvo nedělá. Jen vydává plošná opatření, která ale vůbec nemá v plánu kontrolovat, ani neví, jak by je kontrolovalo. My teď nejsme schopni kontrolovat regionální opatření a odpověď na to, proč se to nedělá, je: Nemáme na to lidi, protože hygieny nemohou. Teď vláda zavádí plošná opatření a kontrola bude probíhat úplně stejným způsobem,“ předestřel svou představu budoucí ministr Válek.

„Mělo by si pozvat krajské hygieniky a epidemiology a jasně jim říct, co mají dělat. Nařídit, že není možné, aby na tisíc kontrol nebyla udělena jediná pokuta. Ministerstvo nevyhodnocuje kontroly. Chtěl jsem vědět, když bylo uděláno jedenáct tisíc kontrol, ve kterém segmentu kontroly odhalily nejvíc problémů. Data chybí,“ zlobí se.

Vedle toho bude potřeba, aby lidé skutečně nosili respirátory ve vnitřních prostorách, aby se snížilo riziko přenosu koronaviru a aby dodržovali hygienické návyky, aby si často myli ruce. A každý, kdo chce jít k někomu na návštěvu nebo na akci, má mít podle Válka možnost předem si dojít na PCR test, aby věděl, že nikoho neohrozí. U očkovaných by testy hradily pojišťovny, neočkovaní by si je podle představ budoucího ministra Válka měli hradit sami.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Železný přitvrdil. Od Babiše chce omluvu. Vytáhl zákon. A Witowská podpořila

8:58 Železný přitvrdil. Od Babiše chce omluvu. Vytáhl zákon. A Witowská podpořila

„Aby mě někdo obvinil ze lži, je opravdu pro mě za hranou jakékoli přijatelnosti. ... A já se nenech…