Žádná Čína. Hlavní partner, kterého si musíme předcházet, je Německo, vzkazuje topkař Ženíšek

29.03.2017 22:02

TOP 09 spouští kampaň, ve které chce voličům srozumitelně vysvětlit, že ekonomická spolupráce se Spolkovou republikou Německo je pro nás mnohonásobně důležitější než čínský nákup fotbalové Slavie a podobné další akvizice, pro které horuje prezident Miloš Zeman. S Německem jsme hospodářsky spojeni už více než sto let, už od dob Rakouska-Uherska, takže Německo je pro nás opravdu o hodně důležitější než Čína.

Žádná Čína. Hlavní partner, kterého si musíme předcházet, je Německo, vzkazuje topkař Ženíšek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Ženíšek

„Díky Václavu Havlovi jsme získali pověst země, která chrání lidská práva. Skvělá diplomacie, která stála za česko-německou deklarací, ukázala, že Česká republika umí být ve světě slyšet. Měli bychom být dál úspěšná a sebevědomá země, která drží své slovo, plní závazky vůči NATO a je silným spojencem Evropské unie. Přestaňme ohýbat záda před čínskými soudruhy, není k tomu důvod,“ říká první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek v tiskové zprávě, kterou strana uveřejnila.

TOP 09 se proto chce v kampani obrátit na voliče a chce jim za pomoci jasných faktů vysvětlit, že spolupráce s Německem je pro nás nesrovnatelně důležitější než spolupráce s Čínou. Zatímco s Německem nás pojí společná hospodářská politika, která trvá déle než sto let, s Čínou obchodujeme jen několik málo let. Staleté vazby zde zcela scházejí. Strana věří, že nejen tímto argumentem osloví asi 1,5 milionu českých občanů.

Celou zprávu naleznete zde.  

TOP 09 připomíná, že prezident Zeman rád hovoří až o 100 miliardách, pokud jde o čínské investice v Česku, ale zatím se této částce neblížíme ani přibližně.

Zatímco ze Spolkové republiky Německo jsme v roce 2015 dovezli zboří za 33 miliardy euro a vyvezli zboží za 46 miliard euro, v případě Číny šlo jen o zlomek těchto sum. V roce 2015 jsme do Číny vyvezli zboží za 1,67 miliardy euro a dovezli zboží v hodnotě asi 17 miliard euro. Podle prvního místopředsedy TOP 09 bychom se tedy měli chovat jako sebevědomá země, která se může Německu vyrovnat.

„Česká republika má na víc, než být v době ekonomického růstu jen podprůměrnou zemí Unie. Můžeme se rovnat Německu, ale musíme investovat, prosadit ekonomiku nápadů a snížit cenu práce. Jakákoliv podpora podnikání ale poslední čtyři roky této vlády chybí. To chceme změnit,“ dodal poslanec Marek Ženíšek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…