Žádná data netajíme. Epidemiolog z vládního týmu se ohrazuje proti obviněním opozice

22.05.2020 9:51

Epidemiolog a člen expertního týmu Ministerstva zdravotnictví ke koronaviru Roman Chlíbek se v rozhovoru pro server iDNES.cz důrazně ohradil proti nařčení zástupců opozice, ale i řady dalších expertů, že vláda tají důležitá epidemiologická data. Není to prý vůbec pravda.

Žádná data netajíme. Epidemiolog z vládního týmu se ohrazuje proti obviněním opozice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lidé budou moci od 25. května chodit venku za určitých podmínek bez roušky, oznámila vláda. Nutné bude udržovat rozestupy nad dva metry
reklama

Ekonom z institutu CERGE-EI Daniel Münich kvůli údajnému zatajování dat neváhal označit náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu a šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška za „dědice socialismu“.

Na tuto poznámku Chlíbek promptně reagoval se slovy: „Nikdo žádná čísla netají. Zveřejňujeme vytíženost akutních lůžek, dostupnost ventilátorů, kapacity laboratoří, nárůsty nakažených, věkovou strukturu, regiony, rizikové faktory. Tato čísla jsou k dispozici. Ale všechna data nelze zveřejňovat. To jsou tisíce údajů, některé z nich mohou být citlivé a nikdo nechce, abychom zveřejnili jeho zdravotní stav,“ ohradil se epidemiolog.

Upozornil, že analýzy dostupných údajů probíhají. „Česká republika má naopak relativně dokonalý systém hlášení nových pacientů, jejich komplikací, průběhu nemoci. A tato čísla nám dávají možnost postupovat tak, jak postupujeme,“ hájil Chlíbek kroky pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro uvolňování karantény.

Osobně jej odchod Romana Prymuly „velice mrzí“. „Je to velice vzdělaný člověk. Má zkušenosti z tuzemska i ze zahraničí a je to jeden z mála lidí, kteří této nemoci rozumějí. Přestože je epidemie pod kontrolou, nepřijde mi optimální, že odchází,“ uvedl přední epidemiolog na závěr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza Koněv: Kláru Samkovou udal starosta Kolář. A ta už ví...

10:14 Kauza Koněv: Kláru Samkovou udal starosta Kolář. A ta už ví...

Právnička Klára Samková možná bude čelit v České advokátní komoře dalšímu vyšetřování. Stížnost na n…