Žádné bratření USA a Ruska nebude, to nejde, pohovořil politický geograf Romancov z rádia

16.12.2016 9:08

Ani v příštím roce nemůžeme čekat od vztahů Ruska a Spojených států zázraky. Vypadá to ale, že by Rusko mohlo nastoupit zpět na světovou scénu s čistým štítem. Vyplývá to z rozhovoru, který poskytl Rádiu Zet politický geograf Michael Romancov.

Žádné bratření USA a Ruska nebude, to nejde, pohovořil politický geograf Romancov z rádia
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Michal Romancov

Zatím to vypadá, že nově zvolený americký prezident Donald Trump zaujme vůči Rusku a Vladimiru Putinovi opačný postoj než předchozí americká vláda. Romancov si ovšem myslí, že o žádný významný posun se ani v tomto případě jednat nebude. „Je třeba si uvědomit, že společný jmenovatel Ruska a Ameriky je velice malý. V podstatě to je pouze boj proti mezinárodnímu islamistickému terorismu,“ řekl Romancov. „Až dojde k první schůzce Trumpa s Putinem, pravděpodobně uvidíme něco jiného, než to bylo, když se bavil s Barackem Obamou. Nicméně ta osobní chemie, bez ohledu na to, jestli bude pozitivní či negativní, nemůže převážit to, že toho mají společného velmi málo,“ dodal.

Celý text včetně zvukové nahrávky je ZDE

Pro vztah Evropy a Ruska je ale prý mnohem důležitější jarní volba francouzského prezidenta. Zde má Rusko podle Romancova dokonce dvě želízka v ohni. Vedle předsedkyně nacionalistické Národní fronty Marine Le Penové to je i favorit voleb François Fillon.

Co tedy můžeme od Ruska čekat v příštím roce? „Myslím si, že to podstatné je to, že Rusko spoléhá na to, že přijde nový americký prezident, nový francouzský prezident. Chce udělat tlustou čáru za minulostí a začít znova. Ten nový začátek se bude oproti tomu, čeho jsme dosud byli svědky, lišit v tom, že se Rusko cítí být dost silné na to, aby nahlas říkali, že si něco nepřejí,“ řekl Romancov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

23:02 „Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

Lídři Plzeňského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastn…