Žádné výmluvy na muslimskou víru, půjdete plavat s ostatními. Evropský soud pro lidská práva vyslal všem školám jasný vzkaz

10.01.2017 21:01

Evropský soud pro lidská práva vynesl 10. ledna zásadní verdikt. Týkal se vzdělávání muslimských dívek ve švýcarských školách. Dívky se podle soudu musejí zúčastnit výuky plavání i navzdory náboženským omezením. Integrace do švýcarské společnosti má podle soudu přednost.

Žádné výmluvy na muslimskou víru, půjdete plavat s ostatními. Evropský soud pro lidská práva vyslal všem školám jasný vzkaz
Foto: pixabay.com
Popisek: Švýcarská vlajka
reklama

BBC informuje o tom, že Evropský soud pro lidská práva vynesl důležitý verdikt. Vyjádřil se ke stížnosti švýcarských občanů tureckého původu, kteří si stěžovali, že jejich dcera byla nucena chodit na povinné hodiny plavání se spolužáky. Rodičům se ani trochu nelíbila představa, že jejich dcera bude v plavkách před chlapci, a nechtěli svou dceru na povinné plavání pustit a byli ochotni hnát svou věc až k Evropskému soudu pro lidská práva.

Soud konstatoval, že náboženská práva rodiny sice byla narušena, ale toto porušení nebylo tak zásadní. Povinnost integrovat se do společnosti je v tomto srovnání důležitější. A plavání na povinných hodinách této integraci pomůže.

Celou zprávu naleznete zde.

„V zájmu dítěte je dosáhnout úplného vzdělání, které následně pomůže jeho úspěšné integraci do společnosti v souladu s místními zvyky a mravy. Toto právo vítězí nad požadavkem rodičů, aby byla dívka vyňata ze smíšených hodin plavání,“ cituje z prohlášení soudu BBC.

Evropský soud pro lidská práva také připomněl, že škola vůči rodičům přistoupila na některé ústupky. Umožnila dívce nosit místo klasických plavek burkini. Kromě toho rodičům slibovala, že se dívka bude převlékat v šatně absolutně oddělené od chlapců. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…