Žádné zvyšování daní, utnula spekulace Babišova Jourová. Lidovci se jako klíště drží restitucí

11.11.2013 8:36

Předseda ČSSD a vyjednávač nové vládní koalice Sobotka stojí před těžko řešitelnými problémy v otázce programu případné vlády s ANO a KDU-ČSL. Místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová potvrdila Lidovým novinám nekompromisní postoj hnutí v otázce daní. Na zvyšování daní prý ANO nekývne za žádných okolností, a to ani výměnou nebo za nějaký jiný „kšeft“ s ČSSD. Pro lidovce jsou zase zcela uzavřenou kapitolou církevní restituce a zvyšovat daně také nehodlají.

Žádné zvyšování daní, utnula spekulace Babišova Jourová. Lidovci se jako klíště drží restitucí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová, krajský lídr ANO 2011
reklama

„Slíbili jsme již před volbami, že nezvýšíme korporátní daně, ani daně z příjmu fyzických osob. Tudíž právě zvyšování daní by za nás představovalo jasnou červenou pro další jednání,“ řekla Věra Jourová LN k programovým bodům, které jsou pro ANO natolik zásadní, že by nebyli ochotni dále vyjednávat o vládě. Podle ní je i nepřijatelný kompromis, kdyby korporátní daně zůstaly a daň z příjmu by mírně vzrostla.

„Jsme přesvědčeni, že stát má umět vybrat daně,“ říká dále Jourová s tím, že statistiky jasně hovoří o tom, že je stát vybrat neumí. „Chceme to zlepšit technologickými metodami či lepší organizací práce,“ uvedla místopředsedkyně ANO.

Jurečka: Pokud bude ČSSD chtít revidovat církevní restituce, nedohodneme se

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka v Lidových novinách prý záměrně mezi prioritami lidovců nezmínil církevní restituce. „Pro nás to není limit, protože to ani není téma. Jsou dávno uzavřené, platí. Nemá cenu se o nich bavit,“ řekl rezolutně Jurečka.

Je ovšem známo, že právě šéf ČSSD Sobotka chce otevřít diskusi o revizi církevních restitucí. „To může. Pro nás jsou restituce a nezvyšování daní ale tak klíčové, že přes ně nejede vlak,“ zopakoval Jurečka s tím, že lidovci vítají nynější silnou pozici Bohuslava Sobotky. Je to prý výhodné pro vzájemnou dohodu. Ale místopředseda lidovců naznačil, že k dohodě nemusí dojít.  „Ale opakujeme, že nemusíme do vlády za každou cenu. A za takovou určitě ne,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

22:17 „Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

REPORTÁŽ „Prachsprostá zlodějko Albrightová, všechno to vrátíš!“ I to znělo v pondělí večer Václavsk…