Žádní uprchlíci, řízená migrace, říkal Chovancův úředník. Vyhoďte ho, žádala Táňa Fischerová. A takto nakonec dopadl

29.03.2017 9:32

Jeden z nejhlasitějších kritiků migrace v české státní správě by se mohl stát hlavou českého zastoupení v zemi, která je s muslimskou invazí do Evropy často spojována. Šéf odboru azylu a migrace na Ministerstvu vnitra Tomáš Haišman by se měl stát českým chargé d’affaires v Prištině. Tedy reálně hlavou české diplomatické mise v Kosovu.

Žádní uprchlíci, řízená migrace, říkal Chovancův úředník. Vyhoďte ho, žádala Táňa Fischerová. A takto nakonec dopadl
Foto: Radim Panenka
Popisek: Demonstrace proti ukradení Kosova Srbsku na pražském Václavském náměstí

Fotogalerie: - Proti uloupení Kosova Srbsku

Na Václavském náměstí proběhl protest proti poruše...
Poslanec Jaroslav Foldyna
Senátor Jaroslav Doubrava
Na Václavském náměstí proběhl protest proti poruše...
Na Václavském náměstí proběhl protest proti poruše...
Poslankyně Marta Semelová

Peripetie kolem státu Kosovo jsou všeobecně známé. Území patřící Srbsku deklarovalo svrchovanost a uznala jej asi polovina zemí světa. Česká republika tak učinila v roce 2008, v Topolánkově vládě měl být hlavním „tahounem“ uznání Kosova tehdejší zelený ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Tento názor však rozhodně nepřijala celá politická scéna. Uznat Kosovo odmítal tehdejší prezident Václav Klaus, skepticky se k němu staví i jeho nástupce Miloš Zeman. Ten o něm v roce 2014 řekl, že „Kosovo, které řada zemí neuznala, je, jemně řečeno, velmi podivný stát. Stát se silným vlivem narkomafií“. Naposledy prezident rýpal do Kosova v úterý na státní návštěvě Chorvatska. A kosovského prezidenta Hashima Thaçiho Zeman prohlašuje rovnou za válečného zločince.

MILOŠ ZEMAN SPUSTIL O KOSOVU A CHORVATSKÁ PREZIDENTKA ZA MIKROFONEM ZTUHLA

Fotogalerie: - Zeman v Chorvatsku

Miloš Zeman s prezidentkou Chorvatska Kolindou Gra...
Přivítání chorvatskou prezidentkou Kolindou Grabar...
Přivítání chorvatskou prezidentkou Kolindou Grabar...
Přivítání chorvatskou prezidentkou Kolindou Grabar...
Přivítání chorvatskou prezidentkou Kolindou Grabar...
Přivítání chorvatskou prezidentkou Kolindou Grabar...

Anketa

Postoupí prof. Jiří Drahoš do 2. kola volby prezidenta?

13%
hlasovalo: 13096 lidí

Ke Kosovu se staví rezervovaně i ČSSD, zejména její ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který bude rozhodovat o tom, kdo a na jaké úrovni bude Českou republiku v Kosovu zastupovat.

Česká republika i přes snahu Karla Schwarzenberga stále nemá v Kosovu plnohodnotné diplomatické zastoupení, místo velvyslance řídí tamní misi pouze chargé d’affaires. Tuto funkci vykonává od roku 2014 diplomat Ivo Šilhavý, jehož tříletý mandát vyprší v létě letošního roku.

Týdeník Respekt přinesl od „zdrojů z prostředí diplomacie“ informaci, že vedoucím zastupitelské mise v Prištině by měl být Tomáš Haišman, dlouholetý úředník Ministerstva vnitra, aktuálně šéfující odboru azylu a migrace.

Neomarxistické experimenty z Bruselu

Haišman na sebe velmi výrazně upozornil v posledních dvou letech výrazně kritickými příspěvky k evropské imigrační politice. „Proud, se kterým jsme se loni setkali – a můžeme si o tom mediálně říkat, co chceme – je celý od začátku do konce proud ekonomické migrace. Pokud by šlo o uprchlíky, tak by pravděpodobně uprchli z rizikové země do země sousední, kde je poskytnuto bezpečí,“ vyjádřil se v minulém roce o migrační vlně z roku 2015.

Při jiné příležitosti chválil země Visegrádské čtyřky, že jsou statečnými oponenty „neomarxistických sociálních experimentů z pera Evropské komise“. „Poznámky o tom, že někdo je xenofob, by se daly alternovat tím, že někdo je sociální experimentátor,“ dodal s tím, že nápady EU k migraci jsou proti selskému rozumu.

ParlamentníListy.cz přinesly reportáž z jeho vystoupení, ve kterém označil migrační vlnu za „řízenou zbraň proti Evropě“. „Zkuste si dát do souvislostí jednotlivé hráče, kteří stáli na jednom a druhém břehu Egejského moře. S tím, že kdo chtěl najít cestu do Evropy, chtěl destabilizovat Evropu, někomu se to nesmírně hodilo v domácí a zahraniční politice, ten prostě jenom přitlačil. Pustil lidi na lodě a stáhl policii z pobřeží a jenom se díval na to, jakou to bude mít reakci,“ uvedl v debatě. Vyjádřil obavy, že i my budeme pykat za někoho, kdo takto záměrně porušil evropská pravidla.

Celá reportáž ZDE

Již před vrcholem migrační krize v médiích varoval, že pokud bude pokračovat současná politika multi-kulti, budeme jednou v Evropě hovořit albánsky či arabsky.

Vyhoďte ho, stýká se s xenofoby, psala Chovancovi Táňa Fischerová

Jeho veřejná vystoupení rozhořčila mnoho bojovníků za práva imigrantů. Například Český helsinský výbor vyzval v loňském roce ministra Chovance, aby Haišmana odvolal. „Tomáš Haišman se dlouhodobě staví negativně k uprchlíkům, kteří hledají záchranu a pomoc před násilím ve vlastních zemích v zemích demokratických. Politici mu naslouchají, protože politika izolacionalismu jim jistě přináší více bodů u určité části obyvatelstva, než kdyby byli ochotní přiznat, že máme nějaké mezinárodní závazky. Naši zemi tak řadí k těm, kdo se už nehlásí k hodnotám humanismu a solidarity, ale k nesnášenlivosti a nepřátelství vůči slabým,“ stálo v prohlášení, které za vedení ČHV sepsala herečka Táňa Fischerová.

Haišmanovi bylo rovněž vytýkáno, že si jako zástupce státu dovolí účastnit se debaty společně s lidmi jako jsou Lukáš Lhoťan nebo Benjamin Kuras, podle Helsinského výboru „pánové známi svými protiuprchlickými až xenofobními postoji“.

Celá výzva Táni Fischerové ZDE

Jak nyní k jeho případnému diplomatickému angažmá dodává ústy redaktorky Kateřiny Šafaříkové Respekt: „Je to docela paradox. Dlouholetý ředitel azylové a migrační politiky na Ministerstvu vnitra je známý svými tvrdými slovy na adresu válečných běženců. V brzké době se ale zřejmě stane nejvyšším zástupcem českého státu v zemi, která se zrodila z války a stala se symbolem uprchlictví v Evropě devadesátých let.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátu novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

15:06 Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátu novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

REPORTÁŽ Slovními přestřelkami se to hemžilo na semináři k novinářské etice a objektivitě, kterou v …