Žádní uprchlíci! udeřilo Řecko. Zprávy o střelbě na migranty: Z těchto zemí prý jsou

05.03.2020 7:25

Situace na turecko-řecké hranici se vyostřuje. Po migrantech, kteří chtějí překročit hranici z Turecka do Řecka, už se střílí. Ostrými. Zprávu přinesla britská televize Sky News. Ještě předtím, než došlo k údajné palbě na migranty, tak řecký premiér prohlásil, že se Evropa nenechá Tureckem vydírat. A že migranti, kteří se snaží překročit hranice nejsou z Idlíbu. Ale žili roky bezpečně v Turecku.

Žádní uprchlíci! udeřilo Řecko. Zprávy o střelbě na migranty: Z těchto zemí prý jsou
Foto: Repro Youtube
Popisek: Migranti na turecko-řecké hranici
reklama

Dle reportáže byl incident natočený hned několika migranty. „Střílí přímo na nás,“ říká údajně migrant z Íránu. Dle Sky News bylo palbou zasaženo dohromady 6 mužů. Tři do nohou, jeden do slabin, jeden do hrudi a jeden do hlavy. Zranění a mrtvý pocházejí dle Sky News z Afghánistánu, Pákistánu a Íránu.

Anketa

Je Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví?

77%
19%
hlasovalo: 19325 lidí

Zraněné převezli do turecké nemocnice, kde žena migranta zasaženého do hrudi identifikovala jeho tělo v márnici. „Jediné, co z příběhu víme, je, že cestovali z Pákistánu do Evropy. Na hranice je přilákalo oznámení turecké vlády, že jsou otevřené. Teď je (migrant) mrtvý a Řecko a Turecko se vzájemně obviňují,“ zaznělo.

Dle reportáže byli reportéři Sky News pozváni do nemocnice tureckými úředníky, aby měli možnost si promluvit s migranty. Turecká vláda vydala prohlášení, že na migranty střílela řecká policie. A ukázala médiím obrázek kulky, kterou z těla dostali turečtí doktoři. Jeden z migrantů také vyložil svou verzi incidentu: „Házeli jsme po nich kamení, když neotevřeli hranice. Pak po náš stříleli slzné granáty. A protože slzný plyn nefungoval, tak vytáhli pušky. A stříleli z nich po nás.“ Další migrant tvrdí, že byl se zastřeleným na turecké straně hranice a střelba přišla z řecké strany.

Řecká vláda incident popírá a označuje ho za fake news šířený tureckou vládou. Řecký premiér vydal prohlášení po setkání s nejvyššími představiteli EU. „Co se tu děje, je zcela jasné. Turecko v jasném rozporu s dohodou mezi EU a ním systematicky pobízí a pomáhá desetitisícům migrantů k ilegálnímu přechodu do Řecka. Tato strategie selhala a bude selhávat dál, pokud na ní bude Turecko trvat,“ prohlásil.

„Toto už není uprchlická krize. Je to netajený pokus Turecka využít zoufalé lidi k uskutečnění svých geopolitických zájmů. Lidé, kteří se v posledních dnech snažili dostat do Řecka, nejsou z Idlíbu. Ale žili dlouho a v bezpečí v Turecku. Evropa se Tureckem nenechá přes uprchlíky vydírat. Jsme připraveni pomoci Turecku s migrační krizí a vyřešením syrské otázky. Ale ne takhle,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

11:34 Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

Může záklek na krk někoho udusit? Tuto otázku se rozhodl zodpovědět reportér ČT Richard Samko pro vš…