Žádný spor se Zemanem nemáme, tvrdí Blažek

23.07.2012 22:15

Spor mezi ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem neexistuje a jde jen o mediální mýtus. V pondělí večer to řekl ministr Blažek s tím, že výběrové řízení na místo vrchního státního zástupce v Praze nebude.

Žádný spor se Zemanem nemáme, tvrdí Blažek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek

"Spor Zemana a Blažka v podstatě neexistuje, jde o mediální mýtus. Výběrové řízení na vrchního státního zástupce je mrtvé. Musela by na něm být dohoda a pan Zeman s tím nesouhlasí," uvedl v pondělí Blažek. Podle něj však výběrové řízení na vrchního státního zástupce v Praze není v rozporu se zákonem, na nižších úrovních státního zastupitelství se prý běžně vypisuje, i když se o něm nezmiňuje zákon.

Protahovat jmenování státního zástupce není možné

"Shodli jsme se s panem Zemanem, že by výběrové řízení znamenalo další průtah a protahovat tuto věc neúměrně není možné. Pan Zeman mě navíc ujistil, že si udělal interně svůj výběr a paní Bradáčová je podle něj nejlepším kandidátem," dodal Blažek.

Ministr se jmenováním podle svých slov vyčkává, protože chce od případných kandidátů znát názory na mnoho otázek: "Dlouhodobě probíhá v soustavě státního zastupitelství souboj různých klik. Chci po novém funkcionáři vědět, jak chce tuto soustavu vést, aby v ní konečně nastal klid. Se Zemanem se potkáme v tomto týdnu a myslím, že se dohodneme na konkrétním termínu nějakého rozhodnutí."

Blažek k médiím promluvil během demonstrace, kterou před jeho úřadem pořádala Platforma Vrate nám stát. Zástupce demonstrujících pozval Blažek na společnou schůzku za přítomnosti médií, ti to však odmítli. "Přijde nám podivné, že ministr navrhne schůzku přesně na 19. hodinu, kdy začíná demonstrace. Pokládáme to za gesto, které má odvést pozornost někam jinam. Pavel Blažek obstruuje celý proces jmenování vrchního státního zástupce v Praze a nepostupuje podle zákona. Pokud nechce Bradáčovou jmenovat, měl by veřejnosti sdělit jasné důvody," uvedl zástupce iniciativy Inventura demokracie Tomáš Kopečný.

"Chtěl jsem hovořit s těmi, kteří demonstraci organizují. Ti ale setkání za účasti novinářů odmítli. Nevím, čeho se bojí. Já jen chtěl kontrolu toho, co tu padne," uzavřel Blažek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…