Zadržený Fischerův exministr: Nic jsem neudělal

01.06.2012 20:58

Protikorupční policie obvinila bývalého velvyslance v Austrálii a někdejšího ministra úřednické vlády Juraje Chmiela (ODS) kvůli údajnému porušení zákona o veřejných zakázkách. Podle kriminalistů se u jednoho projektu ministerstva zahraničí vyhnul výběrovému řízení a také nechal vypracovat studie, které nesouvisely se zadáním. Škoda je odhadnuta na 1,5 milionu korun, hrozí mu až deset let vězení, informovala policie na svém webu.

Zadržený Fischerův exministr: Nic jsem neudělal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Chmiel tvrdí, že se žádného protiprávního kroku nedopustil, a proti obvinění chce podat stížnost. "V rámci obhajoby jsem připraven využít veškerých právních prostředků k prokázání své neviny," sdělil ČTK v písemném prohlášení. Chmiel působil v úřednické vládě Jana Fischera jako ministr pro evropské záležitosti. Vystoupil kvůli tomu z ODS, kam se později vrátil. Nedávno začal pracovat v týmu, který se stará o Fischerovu prezidentskou kampaň. Kvůli obvinění nyní spolupráci až do vyřešení věci po dohodě Fischer a Chmiel přerušili. "Juraj Chmiel se teď bude podle svých slov věnovat výhradně obhajobě," řekla ČTK Sabina Tančevová z Fischerovy kanceláře.

Byl porušen zákon o veřejných zakázkách

Obvinění se týká projektu ministerstva zahraničních věcí ohledně informační kampaně v zámoří za bezmála dva miliony korun. "Bývalý velvyslanec podle závěrů kriminalistů měl vědomě tento projekt rozdělit na pět dílčích částí, čímž mělo dojít k porušení zákona o veřejných zakázkách a dalších předpisů, aby nemusel vyžadovat nabídky nejméně od tří dodavatelů a aby následný výběr nemusel překládat koordinátorovi ke schválení," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Chmiela policie dále viní z toho, že zadal třem firmám vypracování studií týkajících se zámoří a cestovního ruchu, které ale nesouvisely se zadáním schváleného projektu. "Navíc žádným způsobem neměly zvýhodňovat či propagovat české podnikatele na zahraničních trzích," dodal mluvčí. Firmy dostaly za studie v roce 2008 bezmála 1,5 milionu korun.

Projekt ekonomické diplomacie Pacifiku byl podle Chmiela od konce roku 2008 několikrát prověřován i medializován a obvinění ho nemile překvapilo. Požádal prý také o pozastavení svého členství v ODS, což ale podle něj nemá souvislost s obviněním, protože tak učinil z osobních důvodů ještě před zahájením trestního stíhání. "Nicméně pokud bych byl členem ODS v době předání obvinění, tak by jedním z prvních kroků byla právě žádost o pozastavení členství, i když obvinění nemá nic společného s mým členstvím ve straně," dodal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…