Záhadné pirátské zakázky, v hlavní roli Hřib. Tohle je před volbami setsakra nepříjemné

16.09.2021 19:51

AKTUALIZOVÁNO 29.9.2021 | Čas do voleb se krátí a Piráti musí řešit nepříjemný problém. Server Blesk.cz se podíval na zoubek zakázkám v módu tzv. VZMR (Veřejné zakázky malého rozsahu), kdy není potřeba vypisovat otevřené výběrové řízení. Tyto drobnější zakázky totiž poměrně často končí u firem, které jsou nějakým způsobem s Piráty v kontaktu, nebo jsou na ně dokonce navázány. V hlavních rolích pražský primátor Zdeněk Hřib a středočeský pirátský zastupitel Milan Krch. Na co tedy Blesk přišel? Podívejte se...

Záhadné pirátské zakázky, v hlavní roli Hřib. Tohle je před volbami setsakra nepříjemné
Foto: Hana Brožková
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib

Jako první si článek na serveru Blesk.cz bere na paškál firmu IT CON Solutions, s.r.o. majitele Jiřího Berana. Tu autorka Alice Mikulášová označila za přeborníka celé kauzy, od ledna 2020 totiž firma dostala od primátorových IT zakázky za takřka 16 milionů korun. „Není vyloučeno, že jí k businessu pomohly schůzky Berana s hlavním pirátským informatikem Ondřejem Profantem,“ spekuluje Mikulášová. Předmětné schůzky lze Profanta s majitelem firmy lze dohledat v otevřeném pirátském registru.

Anketa

Je Andrej Babiš mladší obětí svého otce?

21%
62%
hlasovalo: 71684 lidí

IT CON dostal mimo jiné společnou zakázku s firmou Shareport, kterou vlastní Beranova manželka Hana Beranová. Firma paní Beranové vznikla přitom až v roce 2018, tedy v roce, kdy Piráti ovládli pražský magistrát. „Od té doby si od Prahy přišla na tři IT zakázky v součtu 3,9 mil Kč vč. DPH, přičemž většina šla od Krcha bez otevřené soutěže,“ informuje Blesk.cz s odkazem na působení zastupitele Středočeského kraje Milana Krcha.

Další ze zmíněných firem je společnost Yogen, s.r.o. Jak Blesk.cz zjistil, firma sídlí na "papírové" adrese, kde je kromě ní psáno dalších 4 916 firem. V kancelářích tedy zřejmě bude tlačenice. Firma Yogen byla mezi lety 2005-2019 ekonomicky neaktivní, v letech 2020 a 2021 ale dokázala získat hned 3 zakázky v oblasti IT, ačkoli dle obchodního rejstříku se věnuje správě nemovitostí.

Veškerými podivnostmi se již zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

PL dle paragrafu 10 tiskového zákona uveřejňují reakci pražského magistrátu na vydaný materiál, který shrnuje informace deníku Blesk

V IT šetříme 143 milionů korun ročně oproti časům za hnutí ANO, kdy se kupovaly nesmyslné drahé hračky a magistrát za ně platil předem, což jsem nikdy v životě nikde jinde neviděl. Na webu golemio.cz zveřejňuje magistrát od minulého roku transparentně informace o zakázkách včetně těch, které obvykle úřady nezveřejňují, jako třeba počet konkurenčních nabídek. Z tohoto webu je zřejmé, že u každé zakázky bylo více nabídek. Zakázky malého rozsahu, o kterých je v článku řeč, se v IT na magistrátu soutěží na cenu. 
 
Děkuji za váš podnět k prověření dotyčných zakázek a určitě se jim budeme zabývat. U firem se ověřuje standardně například živnostenské oprávnění. Umístění sídla firmy či počet zaměstnanců úřad dosud nikdy v historii za jakékoliv politické reprezentace úřad neprověřoval. Považuji však za nevhodné, že úřad oslovoval i takovéto firmy s poptávkou. Jsem si nicméně vědom, že tento můj postoj by mohl být označen za diskriminační, protože se v IT branži občas používají virtuální adresy sídla a pracovníci na dohodu či OSVČ místo kmenových zaměstnanců. Dal jsem proto řediteli úřadu pokyn, aby prověřil právní možnosti vyloučit takovéto firmy alespoň ze zakázek malého rozsahu. 
 
Díky pravidlům, které jsme prosadili už na jaře, se navíc bude nyní vše nad 500 tisíc Kč soutěžit úplně veřejně. Pokud opozice kritizuje, že dosud úřad oslovoval k účasti v soutěži pouze dodavatele s referencemi, tak kritizují svoje vlastní pravidla, která platila donedávna a které jsme my naopak zrušili. 
 
Naopak zastupitel za ANO, pan Ondřej Prokop, který tyto soutěže často kritizuje, by měl vysvětlit, jak získala v minulém období za vlády ANO jeho IT společnost Fresh Services s.r.o. zakázku na dodávku ložního prádla bez soutěže do jednoho z magistrátních domovů pro seniory. Viz https://smlouvy.gov.cz/smlouva/1604110 
 
Naprosto absurdní je však to, že pan Ondřej Prokop označuje majitele firmy ITCON Solution s.r.o., tedy pana Jiřího Berana, za osobu nějak spojenou s Pirátskou stranou. V minulém volebním období se před více než 6 lety setkal tehdy opoziční zastupitel za Piráty, pan Ondřej Profant, s panem Beranem jako se členem statutárního orgánu městské společnosti. V našich registrech je jasně uvedeno, že pan Beran mu představoval své vize, jak řešit IT magistrátu s využitím městských společností, které ze 100% vlastní Praha. Konstrukce nějaké konspirační teorie na základě těchto zápisů je prostě nesmysl. 
 
Pan Beran byl naopak dosazován za vlády ODS do statutárních orgánů městských společností a jde také o významného sponzora hnutí ANO, za jejichž vlády si tu pozici udržel. Naopak za vlády Pirátů do žádné městské firmy dosazen nebyl, takže pokud jde o jeho vazby na politické strany, je zjevně nutné hledat jinde než u Pirátů. Přestože nechci upírat nikomu právo na jeho politický názor, tak poptávání firem takto spjatých s politickými stranami ODS a ANO, přestože jsou nyní v Praze v opozici, považuji ze strany úřadu za nevhodné a jsem tím velmi nepříjemně překvapen. Určitě si o tom promluvím s ředitelem úřadu. 
 
Společnost Total Service má jednoduše dohledatelné vlastníky uvedené v registru Evidence skutečných majitelů. Jejími přímými majiteli dle tohoto rejstříku jsou konkrétně Václav Novák a Ori Harel. Viz.: https://esm.justice.cz/ias/issm/rejstrik-$sm?nazev=Total+service&jenPlatne=PLATNE&polozek=50&typHledani=STARTS_WITH 
 
Naprostá nepravda je informace o zakázkách za více než 270 milionů korun, které údajně jen za minulý rok získala společnost Total Service. Ve skutečnost za uplynulý rok tato společnost, jak v řízeních malého i velkého rozsahu, dohromady vysoutěžila od magistrátu zakázky v hodnotě kolem 60 milionů korun bez DPH. Přesvědčit se o tom může úplně každý na webu golemio.cz v sekci veřejných zakázek. Za minulé koalice pod vedením ANO se na magistrátu s firmou Total Service uzavřely smlouvy za 195,5 mil. Kč bez DPH, za toto volební období jen za 69,5 mil. Některé činnosti, které dříve prováděla firma Total Service, totiž v IT nově vykonává městská společnost Operátor ICT, která je 100% vlastněná hlavním městem Prahou.
 
Slova primátora hl. m. Prahy MUDr. Zdeňka Hřiba

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan David vysvětluje: Kurze odstřelili? Vadily názory na migraci. Byl najat muž na špinavou práci. Za ohromné peníze

9:23 Ivan David vysvětluje: Kurze odstřelili? Vadily názory na migraci. Byl najat muž na špinavou práci. Za ohromné peníze

Poslanec Evropského parlamentu Ivan David (SPD) sepsal komentář o hluboké nenávisti „hluboké unie“ a…