Zahradil a další představili koalici pro volby do europarlamentu

28. 2. 2019 21:20

Český europoslanec Jan Zahradil (ODS) dnes společně s trojicí dalších politiků z Francie, Polska a Nizozemska představili v Paříži „koalici pro Evropu národů“, která chce v Evropském parlamentu spolupracovat po květnových volbách. Informovala o tom agentura AFP, podle níž představitelé nové skupiny nechtějí být označováni za euroskeptiky, nýbrž za „eurorealisty“.

Zahradil a další představili koalici pro volby do europarlamentu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil (ODS)

Vznikající koalice spojuje 31 politických stran ze 24 členských zemí Evropské unie a chce se po volbách stát největší frakcí v europarlamentu. Velká koalice mezi lidovci a socialisty, která léta vládne Bruselu, musí podle Zahradila skončit. „A já jsem si jist, že my ji ukončíme. Po volbách přineseme Bruselu potřebnou změnu,“ uvedl dnes Zahradil.

Dlouholetý europoslanec zvolený za ODS byl do květnových voleb vybrán jako vedoucí kandidát frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) na post předsedy Evropské komise. Novou koalici, složenou převážně ze stran ECR, dnes prezentoval společně s předsedou formace Vzhůru Francie (DLF) Nicolasem Dupont-Aignanem, s Ryzsardem Legutkem z polské strany Právo a spravedlnost (PiS) a s Nizozemcem Thierrym Baudetem, který v roce 2016 založil populistickou stranu Fórum pro demokracii.

Čtveřice dnes podle AFP hovořila o snaze společnými silami „zvrátit kurz, kterým Evropská unie řadu let směřuje" a „zablokovat projekt federalizace a centralizace“ údajně prosazovaný současnými unijními lídry. „Neshodneme se na všem, ale máme dostatek inteligence na to, abychom si to uvědomili,“ poznamenal ke spolupráci s dalšími stranami Dupont-Aignan.

Co se týče Zahradila, ten podle AFP vyzdvihoval opatření, která jsou politicky „mezi prounijními fanatiky a antievropskými radikály“. Svou frakci ECR označil za umírněný hlas v Evropském parlamentu. Tato třetí největší skupina má aktuálně v 751členném orgánu 74 mandátů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

22:04 Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

Na demonstraci Milionu chvilek na Letenské pláni se v sobotu znovu sešlo asi dvě stě tisíc lidí. Po …