Zahraniční mise přišly loni armádu na 1,5 miliardy korun

02.06.2017 10:05

Zahraniční mise české armády stály loni zhruba 1,51 miliardy korun. Výdaje byly asi o 390 milionů korun vyšší než v předchozím roce. Vyplývá to z vládní informace pro Sněmovnu. Nejdražší je dlouhodobě působení vojáků v Afghánistánu.

Zahraniční mise přišly loni armádu na 1,5 miliardy korun
Foto: Martin Koller
Popisek: Aktivní zálohy
reklama

Výdaje na zahraniční mise byly loni původně plánovány na přibližně 1,41 miliardy korun. Po rozpočtových změnách měly přijít na 1,57 miliardy, reálně byly nakonec levnější, píše ČTK.

Afghánská mise loni stála 693,55 milionu korun proti 805,03 milionu korun předloni. Dalších 32,87 milionu korun loni stála ochrana českého zastupitelského úřadu v Kábulu, meziroční růst činil asi 770 000 korun.

Druhé nejnákladnější byly mise v africkém Mali, loni stály asi 136,62 milionu. Mise na Sinajském poloostrově vyšla armádu na 52,92 milionu korun a v Iráku na 33,97 milionu. Ochrana vzdušného prostoru Islandu stála 21,68 milionu korun.

„Nasazení sil a prostředků resortu ministerstva obrany v zahraničních operacích v hodnoceném období bylo v plném rozsahu hrazeno ze schváleného rozpočtu kapitoly bez dodatečných požadavků na jeho navyšování,“ stojí v informaci. Náklady na mise v cizině tvořily 3,3 procenta z celkových výdajů obranné kapitoly. Žádný český voják při nich nezemřel ani nebyl vážně zraněn.

V porovnání s rokem 2015 výrazně vzrostly náklady na přípravu vojáků a techniky pro zahraniční mise. Vyžádaly si asi 497,9 milionu korun, přičemž původní rozpočet činil zhruba 117,1 milionu. Předloni představovaly tyto náklady přibližně 114 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

9:06 Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

Zvoleni ekonomky Hany Lipovské, moderátora Luboše Xavera Veselého a publicisty Pavla Matochy do Rady…